Bp Andrzej Jeż modlił się z chorymi kapłanami. 'Nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć, zawsze można pocieszyć’

273474152 223790679884603 5824286338375738030 n 1

– Nasz świat choruje nie tylko z powodu pandemii, ale dostrzegamy jak wiele poważnych problemów drąży ludzkość – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas obchodów XXX Światowego Dnia Chorego. Biskup przewodniczył Mszy św. w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. Świętego Józefa w Tarnowie. Liturgia była transmitowana przez Radio RDN.

W homilii biskup podkreślił, że człowiek cierpiący, chory wymaga szczególnej uwagi i troski.

– Współczesny kryzys wyleczył nas z wyobrażeń, że świat, życie, przyrodę i historię mamy w pełni pod kontrolą. Widzimy, jak kruchy jest nasz świat, nasze życie i nasz organizm. Za każdym razem, gdy trzeba się zmierzyć z takim czy innym poważnym zagrożeniem, odczuwamy lęk, bezradność, martwimy się o przyszłość naszą i bliskich. Wypatrujemy z nadzieją skutecznego lekarstwa na choroby ciała, ale wiemy też, że cierpiąc fizycznie cierpi się zarazem duchowo.

Biskup zaznaczył, że w leczeniu trzeba uwzględnić całą osobę, jedność psychofizyczną chorego, także jego stan duchowy.

Bp Jeż przypomniał także, że w orędziu na Światowy Dzień Chorego papież Franciszek bardzo mocno podkreślił potrzebę bycia blisko z chorymi i cierpiącymi.

– Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby, dlatego w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wsłuchiwania się w głos pacjenta, jego historię, lęki i obawy. Nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć, zawsze można otoczyć opieką, zawsze można pocieszyć, zawsze można sprawić, by pacjent poczuł bliskość, która świadczy o zainteresowaniu osobą bardziej niż jego chorobą.

Biskup podziękował wszystkim, którzy opiekują się chorymi. Zwrócił się także do cierpiących.

– Chciałem też wyrazić wdzięczność wszystkim chorym, starszym, cierpiącym, osamotnionym, którzy podejmują z wiarą, nadzieją i miłością to wielkie wyzwanie życiowe, które stoi przed nimi i potrafią zwłaszcza w perspektywie wiary zobaczyć swoją sytuację bardziej korzystanie, mając świadomość, że są bliżej Boga i drugiego człowieka – dodał biskup.

Biskup tarnowski zwrócił także uwagę na zaangażowanie kapłanów, którzy dziś są na emeryturze, a przed laty troszczyli się o chorych w swoich parafiach, sprawowali sakramenty i świadczyli miłosierdzie.

W Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. Świętego Józefa w Tarnowie przebywa kilkudziesięciu kapłanów.

https://www.rdn.pl/religia/swiatowy-dzien-chorego-musze-umiec-przezywac-chorobe-i-zawsze-mowic-badz-wola-twoja

Exit mobile version