Siostry, zakonnicy, bracia, osoby ze świeckich instytutów wspólnie modlili się w tarnowskiej katedrze i odnowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w Kościele powszechnym już po raz 26. jest obchodzony Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To dzień szczególnej pamięci o osobach, które całkowicie ofiarowały swoje życie Panu Bogu.
Józefitka siostra Pacyfika Pławecka – referentka diecezjalna od osób konsekrowanych powiedziała, że to dzień dziękczynienia za dar powołania. Podkreśliła również, że wiele jest wyzwań.
– Starzejemy się, jest mniej powołań, świat się zmienia, coraz bardziej odchodzi od wierności Bożym przykazaniom, więc każde zgromadzenie stoi przed takim pytaniem – w jaki sposób chcę odnawiać swoje życie. Odnowa jest odnową wierności, czyli coraz bardziej radykalnego życia ewangelicznego, by w ten sposób tworzyć wspólnoty, relacje, jakie panują wewnątrz Trójcy Świętej. Wtedy możemy dawać świadectwo, że dobrze jest żyć blisko Boga – dodaje.
To także ważny dzień dla pani Małgorzaty, która jest dziewicą konsekrowaną.
– To jest wspaniała droga, dlatego, że jestem osobą poświęconą Bogu, a jednocześnie żyję w tłumie ludzi. Mam różne sytuacje i stwierdzam, że ludzie nie rozumieją co to jest za droga. Ja jestem szczęśliwa i nigdy bym się nie zamieniła. Noszę krzyż i może dlatego, niektórzy mówią do mnie – siostro.
Ojciec Witold Radowski, redemptorysta powiedział radiu RDN, że ten dzień pokazuje wartość życia konsekrowanego.
– Życie konsekrowane jest potrzebne dla dzisiejszego świata. Osoby konsekrowane mają być światłem Chrystusa dla tego świata, który jest pogubiony i podzielony. My redemptoryści głosimy misje i rekolekcje ludowe. Jesteśmy na misjach w Afryce, Argentynie, Brazylii, Boliwii, Rosji i Kazachstanie – dodaje.
Ks. Grzegorz Lechowicz, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego podkreśla, że w Kościele tarnowskim jest dużo form życia konsekrowanego. Powstał już synodalny dokument, który mówi o roli osób konsekrowanych.
– Wyzwania stoją dziś przed całym Kościołem, ale większe oczekiwania zawsze są od osób, które w sposób bardziej radykalny podążają za Jezusem, a więc osoby konsekrowane jakoś bardziej chyba też czują i na nich też spoczywa odpowiedzialność za kształt Kościoła i tego co dokonuje się podczas synodu diecezjalnego. Osobom konsekrowanym chciałbym życzyć wierności i wewnętrznej radości z powołania i podążania tą drogą – dodaje.
W diecezji tarnowskiej posługuje ok. 930 sióstr zakonnych i ok. 170 zakonników.
Na terenie diecezji znajdują się 3 żeńskie klasztory kontemplacyjne, 35 żeńskich instytutów życia konsekrowanego, 15 męskich instytutów życia konsekrowanego, 2 instytuty świeckie, 3 stowarzyszenia życia apostolskiego oraz osoby realizujące indywidualne formy życia konsekrowanego jako dziewice, wdowy konsekrowane.
https://www.rdn.pl/religia/bp-jez-do-osob-konsekrowanych-zycie-konsekrowane-potrzebuje-dzisiaj-zrywu-duchowego