2 lutego w liturgii przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Tradycyjnie to dzień Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszy procesja ze świecami. Ze świętem tym kończy się w Polsce tradycyjny okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek.
Od 1997 r. 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez św. Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego. To święto sióstr, zakonników, wdów i dziewic konsekrowanych.
– To nie tylko instytuty, stowarzyszenia, ale też osoby, które prowadzą indywidualne życie na wzór realizowania rad ewangelicznych – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, w ten sposób zdążając do świętości – powiedział o. Maciej Fryzowicz, przełożony klasztoru ojców bernardynów w Tarnowie.
Ten dzień jest dla nas bardzo ważny – mówi józefitka siostra Marcina Kapustka.
– Uczestniczymy w Mszy św., odnawiamy śluby zakonne. To radość bycia ze sobą razem i z ludźmi – dodaje.
2 lutego o godz. 12.00 w tarnowskiej katedrze zostanie odprawiona Msza św. dla osób konsekrowanych z całej diecezji. Będzie jej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Liturgia będzie transmitowana przez radio RDN. Już o 11.00 w bazylice rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu.
Ofiary zebrane w kościołach w tym dniu będą przeznaczone są na utrzymanie trzech klasztorów klauzurowych. Siostry klaryski, bernardynki i karmelitanki nie opuszczają klasztornych murów. Wiele godzin poświęcają na modlitwę i pracę.