110 uczestników z całej Polski, podzielonych na 4 kategorie i rywalizujących o wyróżnienia i nagrody – tak wygląda, piętnasta już edycja Dziecięcego i Młodzieżowego Festiwalu Kolędowego 'Kolęda, Hej!’.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, ze względu na pandemię koronawiursa, festiwal odbywa się w formie online. W sobotę (15.01) zebrało się jury konkursu, które oceniało nadesłane nagrania.
Jak mówi przewodnicząca jury Anna Szajer ze Szkoły Muzycznej w Tuchowie, tegoroczna edycja stoi na wysokim poziomie.
– Jak co roku festiwal jest fenomenalny. Może także cieszyć duża liczba uczestników. Konkurs wyróżnia się bardzo wysokim i wyrównanym poziomem, co jest bardzo nobilitujące, dlatego że w sytuacji kiedy mamy pandemię i wydawałoby się, że ta kultura w domach się 'schowała’, nagle wszyscy, jednym głosem i jednym tonem chcieli się 'wyzwolić’ z fundamentów domowych i pięknie się zaprezentowali. Jestem naprawdę zbudowana i zaszczycona, że mogę tutaj być i wysłuchiwać ludzi, którzy pokazują swoją duszę, emocjonalność i chęć promowania sztuki.
Kazimierz Żurek, który w jury festiwalu jest od samego początku podkreśla, że na przestrzeni lat konkurs znacząco ewoluował i wzrósł poziom uczestników. Niestety, w związku z pandemią i formie online, znacznie trudniej jest poczuć jego niesamowitą atmosferę.
– Wszystko jest związane z Covidem, nawet sam fakt, w jakich warunkach my pracujemy. Inaczej się pracuje, jak jest publiczność, czuje się ich obecność, ich 'oddech’ no i dodatkowo słychać ich reakcje na występy uczestników. Natomiast teraz my słuchamy tego, co jest nagrane. Czasem także występują kłopoty techniczne, co też nie wpływa korzystnie na ocenę uczestników. Bywa tak, że ktoś jest dobry, ale niestety cała jakość nagrania jest słaba.
Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie ks. Zygmunt Warzecha mówi, że ideą festiwalu jest chęć przypomnienia o polskich kolędach i pastorałkach.
– Wiemy, że jest ogromne bogactwo kolęd, jednak nie mamy ich właściwie kiedy wyśpiewać, bo okres Bożego Narodzenia nie jest taki długi. Ponadto tradycja kolędowania w naszych domach też zanika. Wiele słuchamy czy oglądamy, natomiast element śpiewania kolęd jest praktycznie sporadyczny. Dlatego też chodziło nam głównie o to, żeby sobie przypomnieć piękne polskie kolędy, by trwać w tradycji kolędowania i przekazać ją przyszłym pokoleniom.
Ogłoszenie wyników festiwalu nastąpi w najbliższy piątek, 21 stycznia. Laureatów zaprezentują strony internetowe Radia RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz, SCKiB w Szczucinie oraz parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie.
Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Kolędowy 'Kolęda, Hej!’ Szczucin 2022 odbywa się pod patronatem Radia RDN.