W sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w setną rocznicę istnienia uczelni w Tuchowie.
– To była opatrznościowa decyzja, że 100 lat temu seminarium redemptorystów przeniesiono do Tuchowa – mówi radiu RDN rektor o. Maciej Sadowski.
– Pod okiem Matki Bożej przez 100 lat mogły się wychowywać kolejne pokolenia redemptorystów. Podjęto wtedy taką decyzję, bo był to największy nasz klasztor, najbardziej przystosowany do formacji. Ważnym duchowym aspektem i przyczyną przeniesienia seminarium do Tuchowa był cudowny obraz Matki Bożej. Pod Jej czułym spojrzeniem ta formacja może się odbywać i to jest błogosławieństwo dla nas – dodaje rektor o. Maciej Sadowski.
Uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie roku akademickiego przewodniczył w Tuchowie bp Andrzej Jeż.
W rozmowie z radiem RDN, biskup powiedział, że redemptoryści mają ważną rolę w Kościele.
– Są wrośnięci w charyzmat założyciela, św. Alfonsa Marii Liguoriego. Troszczą się o ubogich, głoszą Słowo Boże, dają świadectwo życia poprzez ukazanie wartości, moralności chrześcijańskiej w życiu wspólnoty Kościoła – dodaje biskup.
Seminarium redemptorystów w Tuchowie ma także charakter misyjny. Redemptoryści głoszą Ewangelię na całym świecie, m.in. w Patagonii, Boliwii, Argentynie, Brazylii, w Burkina Faso i na Wschodzie.
Prowincja Warszawska Redemptorystów prowadzi własne międzynarodowe Wyższe Seminarium Duchowne w Tuchowie. Poza tym posiada Postulat w Bardzie Śląskim oraz Nowicjat w Lubaszowej. Łącznie formacja trwa 8 lat.
– Mamy okazję zdać sobie sprawę z tej wielkiej historii i tradycji, która trwa tutaj od 100 lat. Modlimy się o nowe powołania. Żyjemy we wspólnotach, czyli w klasztorach. Całe nasze życie organizujemy tak, żeby wszyscy współbracia mogli uczestniczyć w różnych jego wymiarach. Wszystko ma wymiar wspólnotowy – mówią diakon Patryk i kleryk Robert.
Od tego roku patronem Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie jest św. Alfons Maria Liguori – założyciel redemptorystów.