Chca przypomniec i upamietnic jednego z bohaterów walki o niepodlegla Polske. W kosciele pw. sw. Maksymiliana w Tarnowie 21 listopada o 15.00 bedzie sprawowana Msza Sw. w intencji Mariana Stylinskiego, ps. Strzala.
-Jego postac jest scisle zwiazana z Tarnowem – mówi Józef Parys, historyk w Zespole Szkól Ekonomiczno – Gastronomicznych im. Józefa Pilsudskiego w Tarnowie. -Jako jeden z kilku osób uczestniczyl 30 pazdziernika 1918 roku w przewrocie w Tarnowie i wybijal Tarnów na niepodleglosc dajac mozliwosc juz po kilkudziesieciu latach wlodarzom miasta Tarnowa nazwania go pierwszym niepodleglym. W ramach swoich dzialan wojennych uczestniczyl w Pierwszej Kadrowej, byl zolnierzem Legionów. Ponadto uczestniczyl w obronie Lwowa, wojnie polsko – bolszewickiej – dodaje Józef Parys.
Po wojnie polsko – bolszewickiej Marian Stylinski osiadl w Burzynie k. Tuchowa. W latach 1932 – 1941 byl burmistrzem Tuchowa. Podczas II Wojny Swiatowej w 1942 roku trafil do KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zostal zamordowany.
Fot. Marian Stylinski wsród legionistów (drugi od góry po prawe)
Marian Stylinski byl absolwentem Krajowej Szkoly Kupieckiej w Tarnowie, której tradycje kontynuuje obecny Zespól Szkól Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie. – To wzorzec czasów zarówno wojny jak i pokoju. Pokój: rzetelna praca dla dobra Ojczyzny, sumiennosc. Natomiast kiedy przychodzi czas próby tez jest takim swiadectwem, wzorcem, kiedy ubiera sie mundur i broni sie wlasnej Ojczyzny – dodaje Józef Parys.
Podczas popoludniowej Mszy sw. zostanie odsloniety numer obozowy 27070 Mariana Stylinskiego. Odsloniecia dokona jego córka Aleksandra Pilch – Bojarska. Eucharystii bedzie przewodniczyl ks. infulat Adam Kokoszka.
W Zespole Szkól Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie jest realizowany miejski projekt edukacyjny: Narodowe Swieto Niepodleglosci.
Posluchaj Józefa Parysa:
Malgorzata Miczek – Zabawa