Św. Jan Paweł II nazwał go „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. 8 maja przypada uroczystość św. Stanisława – biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i diecezji tarnowskiej.
Urodził się w Szczepanowie około 1030 roku. Był biskupem krakowskim. Zginął w 1079 roku śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie, skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia.
„Ze świętym Stanisławem gromadzimy się na Świętej Wieczerzy” – takie hasło towarzyszy odpustowi w Szczepanowie mówi kustosz ks. Władysław Pasiut.
– W czasie sprawowania Mszy, św. Stanisław został zamordowany. W momencie śmiertelnego ciosu trzymał w rękach Chrystusa – hostię przemienioną. To pokazuje nam, że w Chrystusie my też możemy otrzymać przemienienie. Powinniśmy się więc uchwycić Chrystusa, którego mamy i doświadczamy w każdej Mszy św. Mimo tych trudnych czasów w których żyjemy, nie odchodźmy od Chrystusa, ale gromadźmy się i jednoczmy na Mszy św. – dodaje ks. Pasiut.
Główne uroczystości odpustowe odbędą się dziś w Szczepanowie. Podczas procesji z bazyliki do ołtarza polowego niesione będą relikwie świętego Stanisława, św. Jana Pawła II, świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej.
Po poświęceniu figur św. Józefa i św. Justa, o godzinie 11.00 rozpocznie się suma odpustowa, której będzie przewodniczyć abp Józef Kowalczyk. Mszę będą koncelebrować biskup tarnowski Andrzej Jeż, abp Henryk Nowacki i kapłani.
Natomiast o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta przy Kaplicy Narodzenia św. Stanisława.