11 wrzesnia Kosciól w Kazachstanie, przezywal niecodzienna uroczystosc wyniesienia na oltarze jego apostola wiary i milosci – ks. Wladyslawa Bukowinskiego, niezmordowanego ewangelizatora i wieznia sowieckich lagrów, w których przebywal ponad 13 lat. Delegacja diecezji tarnowskiej uczestniczyla w beatyfikacji, która odbyla sie w Karagandzie.
Do Kazachstanu pojechal ks. Krzysztof Czermak wikariusz biskupa tarnowskiego ds. misji oraz Stanislaw Tkacz z Czchowa. W beatyfikacji uczestniczyli takze tarnowscy kaplani pracujacy w Kazachstanie: ks. Dariusz Buras, ks. Piotr Kluza, ks. Robert Pyzik i ks. Janusz Potok.
We Mszy sw. beatyfikacyjnej wzielo udzial szesnastu biskupów, którzy przybyli z Rosji, z Kazachstanu, z Ukrainy, a takze z Polski. Z nimi koncelebrowalo ponad 150 ksiezy z kilku krajów. Kosciól w Polsce reprezentowany byl przez bpa Jerzego Mazura – przewodniczacego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, biskupa rzeszowskiego Jana Watrobe z Rzeszowa, biskupa Jana Szkodonia z Krakowa i biskupa Stanislawa Jamrozka z Przemysla.
Z bp. J. Mazurem, przew. Komisji Misyjnej – uczestnicy beatyfikacji z diecezji tarnowskiej. Od lewej-ks. Dariusz Buras, ks. Robert Pyzik, p. Stanislaw Tkacz, ks. Krzysztof Czermak i ks. Piotr Kluza
Na te uroczystosc przybylo równiez kilkudziesieciu ksiezy z Polski, glównie z diecezji krakowskiej, ale tez m.in. z diecezji rzeszowskiej, kaliskiej, kieleckiej i tarnowskiej. Byli tez swieccy m.in. reprezentacja prezydencka w osobie ministra Michala Kwiatkowskiego, który odczytal przeslanie prezydenta Andrzeja Dudy oraz rzadowa w osobach ministra w kancelarii premiera Henryka Kowalczyka oraz wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka.
Eucharystia, w czasie której ks. Wladyslaw Bukowinski zostal wyniesiony na oltarze, miala miejsce w katedrze Karagandy. Eucharystii, w której wzielo udzial ponad tysiac wiernych, glównie z Kazachstanu, równiez przybylych jako pielgrzymów, przewodniczyl kard. Angelo Amato z Rzymu, prefekt Kongregacji ds. Swietych. Jego kazanie ukazalo cechy nowego blogoslawionego, jego milosc wyrazajaca sie w calkowitym oddaniu pasterskim ludziom Kazachstanu. Kardynal zauwazyl, ze równiez okres spedzony w wiezieniach, ks. Bukowinski wykorzystal jako ambone, z której ludzie sluchali zachety do milosci Boga i blizniego.
Uroczystosc zostala poprzedzona wieczornymi Eucharystiami w dwóch kosciolach Karagandy – nowej i starej katedrze. W tej pierwszej, gdzie obecnie w podziemiach znajduje sie grób blogoslawionego Wladyslawa, liturgii przewodniczyl nuncjusz apostolski w Kazachstanie abp. Francis Chullikatt. W starej katedrze – przed która, a potem w której spoczywaly doczesne szczatki blogoslawionego – Mszy sw. przewodniczyl arcybiskup Moskwy Paolo Pezzi. Kazanie wyglosil biskup Nowosybirska Józef Wert, który zostal ochrzczony i bierzmowany przez blogoslawionego Wladyslawa. W czasie homilii zauwazyl, ze wyniesienie na oltarze syna Kosciola w Kazachstanie jest pierwszym i jedynym wydarzeniem „od stworzenia swiata” w calej Azji postsowieckiej.
O godz. 21.00 w kosciele pw. Matki Bozej Fatimskiej, który jest katedra diecezji karagandyjskiej, gdzie proboszczem jest ksiadz tarnowski ks. pral. Janusz Potok, mialo miejsce czuwanie i adoracja. Byl to tez czas swiadectw o nowym blogoslawionym. Swoje przemawiajace swiadectwo dal biskup Nowosybirska Józef Wert oraz ks. Mariusz Kowalski pochodzacy z Warszawy, obecnie misjonarz Kazachstanu, który doznal cudownego uzdrowienia za przyczyna ks. Bukowinskiego.
Foto ks. Krzysztof Czermak
Ewa Biedron, ks. Krzysztof Czermak
Z cudownie uzdrowionym ks. Mariuszem Kowalskim – ks. Janusz Potok (proboszcz katedralny w Karagandzie) i ks. Krzysztof Czermak
Grób nowego blogoslawionego