Hashimoto. Co dzieje się, gdy tarczyca szwankuje? (audycja z 1.12.2021)

262472236 10160497791281320 4990641963943548640 n

Zmęczenie, senność, wypadanie włosów, uczucie zimna, nagłe chudnięcie lub tycie. To tylko niektóre z objawów, które powinny skłonić do przebadania hormonów tarczycy.

Hashimoto to zmora naszych czasów – mówią lekarze. I zwracają uwagę, że z powodu tej choroby wiele kobiet nie może zajść w ciążę.

Endokrynolog Małgorzata Bochenek, która była gościem programu Bez Skierowania mówi, że ta choroba tarczycy może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia ponieważ w Hashimoto organizm zwraca się przeciwko sobie.

Organizm niszczy się samoistnie, destrukcyjnie. I tak też wygląda tarczyca w obrazie USG. Stopniowo następuje zanik tej tarczycy, wypełnienie jej komórkami płynowymi, zwłóknieniem miąższu, zmniejszeniem gruczołu, łącznie z zanikiem komórek tarczycowych. W związku z tym, tarczyca produkuje hormonów mniej niż organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Ta choroba może dotknąć każdego. Dzieci z zapaleniem tarczycy gorzej się uczą i wolniej rosną. Tymczasem leczenie Hashimoto jest łatwe i przynosi wymierne efekty. Wystarczy regularnie przyjmować leki.

Specjaliści od chorób tarczycy przekonują, że regularne sprawdzanie stanu tego gruczołu jest równie ważne jak kontrolowanie poziomu cholesterolu. Podstawowym badaniem biochemicznym jest określenie we krwi poziomu TSH.

Exit mobile version