Diecezjalne Swieto Rodziny mialo w tym roku wyjatkowy charakter. W czasie Mszy Swietej odczytano dekret papieski, z którego wynika, ze swieta Kinga jest juz oficjalnie patronka Starego Sacza. Dodatkowo jej relikwie przekazano kopalni Soli w Bochni. Spotkanie na starosadeckich bloniach przyciagnelo tysiace wiernych a wsród nich równiez malzenstwa z dlugim, nawet 50 – letnim stazem.
Uroczystosci rozpoczely sie tradycyjnie Msza Swieta, której przewodniczyl bp rzeszowski Jan Watroba. Przewodniczacy Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski przypomnial w czasie kazania postac swietej Kingi i otoczenia które ja uksztaltowalo – To srodowisko wiary, modlitwy, szacunku dla bozego prawa. Zyjac tym, co wyniosla z takiego domu mogla byc dla innych przykladem – W ten sposób bp rzeszowski podkreslil znaczenie rodziny i wychowania.
Swieta Kinga od niedzieli (19.06.2016) jest juz oficjalnie patronka Starego Sacza. Jacek Lelek burmistrz miasta uczy sie na jej przykladzie – gospodarnosci, wrazliwosci na drugiego czlowieka i dalekowzrocznosci. Zycze kazdemu samorzadowcowi, zeby mieszkancy jakiegos regionu pamietali o nim tak dlugo jak sadeczanie o swietej Kindze.
W czasie uroczystosci relikwie swietej Kingi zostaly przekazane dla kopalni soli w Bochni. Z tym miejscem wiaze sie pewna legenda dotyczaca pani Ziemi Sadeckiej – Rzucila kiedys swój pierscien do jednej z wegierskich kopalni. Pózniej kiedy byla w Bochni i zorganizowala tam wydobywanie soli to w pierwszej bryle znaleziono wlasnie ten pierscien. Dlatego obecne relikwie swietej znajduja sie w pierscieniu, który jest otoczony bryla solna – przypomnial Zbigniew Rojek, prezes kopalni.
W czasie spotkania rodzin z diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jez odznaczyl medalem „Dei Regno Servire” kilka rodzin za aktywne uczestnictwo w zyciu religijnym i spolecznym. Medale odbierali:
Zloty:
Elzbieta i Antoni ZIEBOWIE z parafii Bazyliki Katedralnej w Tarnowie
Rozalia i Jan TOMCZYKOWIE z parafii pw. sw. Andrzeja Ap. w Lukowicy
Srebrne:
Stanislawa i Ryszard CIOCHOWIE z parafii pw. Najsw. Maryi Panny Szkaplerznej w Dabrowie Tarnowskiej
Janina i Tadeusz JURKOWSCY z parafii pw. Nawiedzenia Najswietszej Maryi Panny w Dlugolece-Swierkli
Brazowy:
Marta i Witold KISIEL z parafii pw. sw. Wawrzynca Meczennika w Wojniczu
Ordynariusz naszej diecezji wskazal równiez za przyklad do nasladowania malzenstwa z dlugoletnim stazem. Jego zdaniem takie wiezi mozna utrzymac – jezeli idzie sie droga Ewangelii, droga wskazan Kosciola, który jak bastionu broni piekna mocy rodziny. Podobne zdanie na ten temat maja Janina i Józef Wódka, którzy obchodza w tym roku 50-lecie swojego malzenstwa – Podstawa dobrych relacji jest wiara w boza opatrznosc , w opieke Pana Boga – mówila pani Janina, a jej maz Józef dodal – wychowalismy dwóch synów, mamy czterech wnuków. Cieszymy sie z tego i dziekujemy Bogu. Panstwo Wódkowie razem z kilkunastoma innymi parami jubilatów odnowili w czasie Eucharystii Swietej swoje przyrzeczenia malzenskie. Po Mszy Swietej rozpoczal sie Festyn Rodzinny a na nim wystepy zespolów, grup teatralnych i zabawy dla dzieci.
Posluchaj co mówi bp Jan Watroba, Przewodniczacy Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
Posluchaj co mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sacza.