Nasze kości nie lubią bezruchu, szkodzą im używki i zła dieta. Służy słońce i mleko. W Światowym Dniu Osteoporozy obalamy mity na temat tej choroby i podpowiadamy jak zadbać o zdrowe i silne kości.
Do niedawna choroba kojarzona była głównie ze starszymi kobietami. Tymczasem osteoporoza dotyka też młodych ludzi, kobiety w ciąży, a często zapadają na nią mężczyźni, stąd hasło tegorocznych obchodów „Prawdziwi mężczyźni budują swoją siłę od wewnątrz”.
Dr Grażyna Rokita, specjalista reumatologii, prezes Tarnowskiego Oddziału Polskiej Fundacji Osteoporozy, w programie Bez Skierowania mówiła, że o kości trzeba dbać już od najmłodszych lat. Aby były zdrowe i silne potrzebują wapnia. W jakich produktach go znajdziemy?
– Najbardziej przyswajalny wapń to jest wapń z produktów naturalnych, czyli z nabiału. Dzieje się to dlatego, że tam jest prawidłowy stosunek wapnia do fosforu – przetwory mleczne, mleko. Jeżeli ktoś nie może mleka, to przetworzone produkty, takie jak jogurty, kefir, a nawet ta serwatka, którą niestety niektórzy wyrzucają. Jeżeli robimy ser, to wytwarza się serwatka i ta serwatka przejmuje większość wapnia, czyli w białym serze jest mniejsza zawartość wapnia niż w serwatce.
– Na silne kości dobry jest też ruch – przekonywała w programie Bez Skierowania dr Grażyna Rokita.
– Kość się wytwarza wtedy gdy jest obciążana, czyli musi być ruch: chodzenie, bieganie. Jeżeli ktoś nie może to niech sobie weźmie jakąś podporę: laski, balkonik. Ważne żeby wyjść na dwór, pooddychać świeżym powietrzem i ponaciskać na swoje kości. Wystarczy pół godziny dla siebie.
Kluczową rolę w profilaktyce osteoporozy odgrywa także witamina D, nazywana witaminą słońca. Ponieważ nie możemy jej dostarczyć z pokarmem, warto sięgać po ten suplement, zwłaszcza jesienią i zimą. Przy okazji wzmocni naszą odporność.