Parkinson to nie tylko drżenie ręki (audycja z 13.4.2021)

170576552 863541027840115 8519698761615148356 n 1

Zwiększa się liczba osób cierpiących na chorobę Parkinsona, jednocześnie obniża się wiek pacjentów, chorują nawet czterdziesto i dwudziestolatkowie – alarmują eksperci.

Ta choroba najczęściej kojarzona jest z drżeniem rąk, ale to tylko jeden z jej objawów – mówi neurolog Ewa Borowska – Sądowicz z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Zwraca uwagę także na charakterystyczny wygląd osoby z Parkinsonem.

– Jest to sylwetka pochylona, głowa i ramiona do przodu, chód drobnymi krokami, z pocieraniem stopami o podłoże. Są też trudności z precyzyjnym wykonywaniem czynności – zapinanie guzików, zasuwanie zamka, pisanie. Są też zaburzenia równowagi. Są upadki. Zmienia się twarz i głos pacjenta – jest monotonny, ściszony, niewyraźny. Występuje ślinienie, spadki ciśnienia, nietrzymanie moczu – dodaje.

W Polsce z chorobą Parkinsona zmaga się około 100 tys. pacjentów, z czego około 20 proc. jest już w stadium zaawansowanym. Tymczasem choroby Parkinsona nie można wyleczyć, leczy się tylko objawy.

Dlatego neurolog apeluje o niezwłoczną konsultację lekarską, jeżeli zauważymy u siebie, albo u swoich bliskich niepokojące objawy, ponieważ zachodzące zmiany w mózgu są nieodwracalne. Im wcześniej rozpoczniemy podawanie leków i rehabilitację, tym stan pacjenta jest lepszy i dłużej zachowuje sprawność.

Exit mobile version