Atakują m.in. żołądek, wątrobę, płuca, nawet przenikają do mózgu. Pasożyty, zwane często „robakami”, są wszechobecne i towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Niestety ich obecność może wywoływać dokuczliwe objawy i poważne choroby.
Tymczasem problem jest duży. W Europie co 3 osoba jest zakażona co najmniej jednym pasożytem.
– Ryzyko zarażenia dotyczy każdego, bez względu na wiek i status społeczny. Zarazić może się nawet największy czyścioch – mówiła w programie Bez Skierowania lekarz Marta Owczyńska.
– Najczęściej zakażenie pasożytami jest związane ze spożyciem zakażonej wody czy zakażonej żywności. Jeżeli jemy nieumyte owoce istnieje duże prawdopodobieństwo, że był kontakt z jakimiś pasożytami, z jajami. Jest możliwość również zakażenia poprzez powietrze, w którym unosi się kurz i stanowi on transport dla jaj pasożytów. Często zakażenie ma miejsce podczas kąpieli w zbiornikach wodnych, podczas zabawy w piaskownicy, na plaży. To głównie dotyczy dzieci, ale i dorośli nie są w tym odosobnieni.
Objawami, które powinny wzbudzić naszą czujność są przede wszystkim anemia i niedokrwistość. Chorobie pasożytniczej mogą także towarzyszyć także: bóle brzucha, biegunka, bóle głowy, stany podgorączkowe, wysypka, zmęczenie, bezsenność, zaburzenia nerwicowe.
Lekarz Marta Owczyńska apelowała, aby nie lekceważyć problemu. Istnieją bowiem skuteczne terapie farmakologiczne, które pomogą nam pozbyć się nieproszonych gości z organizmu.