Coraz więcej dzieci ma problemy psychiczne (audycja z 19 maja 2020 r.)

98187093 1721725031302006 551155260261924864 n

Psychiatrzy nie mają wątpliwości – pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Rośnie liczba samobójstw, samookaleczeń, depresji i zaburzeń odżywiania.

Wg raportu Światowej Organizacji Zdrowia już co piąty nastolatek doświadcza rożnego rodzaju zaburzeń psychicznych.

Psycholog, psychoterapeuta Magdalena Mól z Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologiczno – Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Tarnowie, w programie Bez Skierowania zwracała uwagę na dużą rolę rodziców, którzy powinni zauważyć niepokojące objawy i w porę zareagować.

Niepokój we mnie wzbudziłaby każda zmiana w dotychczasowym zachowaniu. Taka zmiana, która zwraca uwagę, sprawia, że my się zaczynamy martwić. Może to być odmowa chodzenia do szkoły, bóle brzucha, bóle głowy, niechęć do wychodzenia z domu, agresja, utrata masy ciała, samookaleczenia, izolowanie się, wycofanie albo pobudzenie. Może to być jakiś wzmożony lęk, kłopoty z motywacją do pracy, drażliwość, myśli i wypowiedzi rezygnacyjne.

Z pomocy Ośrodka prowadzonego przez Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, mogą korzystać dzieci i młodzież oraz ich rodzice z całego regionu.

Konsultacje są darmowe i nie wymagają skierowania. Wystarczy umówić się telefonicznie lub mailowo na spotkanie.

Można się zarejestrować pod numerem telefonu 14 632 42 61, lub poprzez adres email: osrodeksrodowiskowejopieki@zps.tarnow.pl

 

Exit mobile version