Wysoka zawartość pyłów w powietrzu działa negatywnie nie tylko na nasze płuca, ma także zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie oczu – przestrzegają specjaliści.
Smog powoduje podrażnienie oczu objawiające się przekrwieniem, pieczeniem, łzawieniem i ropieniem oczu, a także światłowstrętem. To z kolei znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a z czasem może prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek.
Lekarz Irena Rajtar z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, która była gościem programu Bez Skierowania mówiła, że pacjenci ciągle nie dowierzają, że ich kłopoty z oczami biorą się ze smogu.
– Spojówki są bardzo delikatne i tam łatwo dostają się substancje toksyczne. Tymczasem wiele osób ciągle nie dowierza, że jego problemy z oczami biorą się ze smogu. Łatwiej jest nam przekonać alergika, że ma alergię na pyłki, kwiatów czy drzew, wtedy kiedy ma katar i łzawienie czy pieczenie oczu.
Jak w takim razie chronić oczy przed smogiem?
–Przede wszystkim powinniśmy nosić okulary, nawet zerówki jeżeli nie mamy wady wzroku – radzi lekarz Irena Rajtar. Nasze oczy chronią również okulary przeciwsłoneczne.
Warto również przemywać oczy po powrocie do domu solą fizjologiczną. Jeżeli dużo pracujemy przy komputerze to możemy stosować krople nawilżające.