Wczesna diagnoza tętniaka aorty brzusznej ratuje życie (15.10.2019)

75285792 720487548418129 4764094530653782016 n

Cichy zabójca, tykająca bomba w brzuchu, prawdziwa bestia – tak lekarze mówią o tym schorzeniu. Tętniak aorty brzusznej zdarza się coraz częściej i sieje postrach wśród pacjentów. Obawy są słuszne, bo w wielu przypadkach dochodzi do pęknięcia tętniaka i nagłego zgonu.

Problemem w przypadku tętniaka jest to, że nie daje specyficznych objawów i zwykle jest wykrywany przypadkowo np. przy okazji badań USG brzucha.

Tymczasem to kolejna choroba, na którą zapracowujemy sobie sami – mówił w programie Bez Skierowania chirurg naczyniowy, dr Tomasz Orawczyk.

Podkreślał jednocześnie, że możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Wszystkie te czynności, które doprowadzają do zmniejszenia czynników ryzyka będą prowadziły do tego, że ten tętniak wystąpi u nas rzadziej. Przypominam, na powstanie tego schorzenia ma wpływ palenie papierosów, ale również inne choroby: cukrzyca, nadciśnienie, dyslipidemia, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP), choroba niedokrwienna serca. Jeżeli my te wszystkie schorzenia sobie ładnie kontrolujemy, przyjmujemy leki, wiedziemy spokojny tryb życia o umiarkowanym wysiłku fizycznym, bo wcale nie jest powiedziane, że jeżeli jest tętniak to musimy zaniechać jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Taka aktywność powinna być prowadzona, ale oczywiście z umiarem. Jeżeli do tego wszystkiego będziemy się stosować, ten tętniak u nas z mniejszą częstotliwością wystąpi.

Dr Tomasz Orawczyk podkreślał, że wczesna diagnoza tętniaka aorty brzusznej ratuje życie. I choć schorzenie nie ma typowych objawów, warto zwrócić uwagę na niektóre symptomy.

Takim charakterystycznym objawem jest uczucie drugiego serca w brzuchu, czyli odczuwamy w brzuchu takie bicie, pulsowanie. Inne objawy, które mogą być związane z obecnością tętniaka to też jest ból. Objawy zależą od tego co ten tętniak uciśnie. W odcinku piersiowym może uciskać np. na drogi oddechowe co będzie skutkowało dusznością. Może też uciskać na przełyk co będzie utrudniało przełykanie pokarmów stałych czy też płynnych. W odcinku brzusznym może to wszystko uciskać na kręgosłup, stąd będziemy odczuwać dolegliwości rozpierające w okolicy śródbrzusza wraz z promieniowaniem do kręgosłupa.

Dr Tomasz Orawczyk zachęcał do zdrowego stylu życia, ale też uspokajał, że nie każdy tętniak jest śmiertelnie groźny i nie każdy kwalifikuje się do natychmiastowej operacji.

Wskazaniem do zabiegu są tętniaki o średnicy powyżej 5,5 cm oraz te, które rosną o pół centymetra na pół roku, ponieważ one grożą pęknięciem.

 

Exit mobile version