Czy raka można oswoić? (1.10.2019)

72252006 377035013200770 8172278069327822848 n

– Mając raka też można żyć szczęśliwie – przekonuje Grażyna Palej z Bochni, która od 20 lat zmaga się z chorobą nowotworową. Kiedy miała 44 lata, w czasie badań profilaktycznych dowiedziała się o raku piersi, w tej chwili leczy się z powodu przerzutów do kości. Mimo tego nie traci nadziei i optymizmu. W programie Bez Skierowania podkreślała, że mając oparcie w najbliższych można pokonać nawet tego najgorszego wroga jakim jest rak.

Raka można oswoić, można go nawet pokochać i można z nim żyć. Ja po 20 latach tej choroby naprawdę spokorniałam. Do każdej choroby trzeba podejść z pokorą. Pokochać to co boli, to, że czasami człowiek jest w niedyspozycji, że gorzej wygląda, że nie ma ochoty na to żeby wyjść z domu, na to żeby się ubrać, uczesać. Ale nie martwmy się. Jeżeli ma się wsparcie w rodzinie, w znajomych i takie pozytywne nastawienie do życia, to można wszystko pokonać.

Grażyna Palej, na antenie RDN apelowała do wszystkich kobiet o to aby przezwyciężyły strach i badały się profilaktycznie.

Sama jest przykładem tego, że nawet najgorsza diagnoza nie oznacza wyroku, a rak wykryty na wczesnym etapie jest wyleczalny w stu procentach.

Październik jest Miesiącem Walki z Rakiem Piersi.

Lekarz Marta Owczyńska w programie Bez Skierowania apelowała do kobiet aby nie bały się badać, bo nie wszystkie guzki w piersi oznaczają raka!

Przekonywała, że zmiany w piersiach są najczęściej łagodne.

Jednak każdą zmianę należy skonsultować z lekarzem, bo rak wykryty na wczesnym etapie jest w stu procentach wyleczalny.

Jedna na 10 zmian jest zmianą złośliwą. Bardzo istotne jest to, że jeżeli wykryjemy tę zmianę we wczesnej fazie – tak co 1 centymetra, to jesteśmy w stanie podjąć właściwe leczenie. Im mniejsze zmiany to ta szansa jest dużo większa i praktycznie 100% szans na zdrowie.

Lekarz Marta Owczyńska zwracała uwagę, że w profilaktyce raka piersi bardzo ważne jest samobadanie przez dotyk oraz obserwacja piersi.

Rak piersi przez dłuższy czas może nie dawać objawów. Najczęściej wykrywany jest przez pacjentkę przez przypadek, kiedy wykryje w piersi jakiś guzek. Może być powiększenie węzłów pachowych, nadobojczykowych. Raka piersi mogą oznaczać inne symptomy, które możemy wykryć znacznie prościej i które widać gołym okiem, np. zmiany na skórze piersi, owrzodzenie brodawki, wciągnięcie lub wyciek z brodawki.

Nawet jeżeli nie ma żadnych objawów, kobiety powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Badaniem, które pozwala wykryć raka na wczesnym etapie jest mammografia, czyli prześwietlenie piersi.

Mammografy cyfrowe pozwalają rozpoznać już milimetrowe zmiany.

Po 50. roku życia powinno się wykonywać mammografię raz w roku. Wcześniej raz na 2 lata.

Exit mobile version