100 tysięcy ludzi w Polsce choruje na Parkinsona. To jedna z najcięższych chorób wieku starczego, ale zdarza się, że jej pierwsze objawy pojawiają się jeszcze przed 40. rokiem życia.
– Ta choroba najczęściej kojarzona jest z drżeniem rąk, ale to tylko jeden z jej objawów – mówiła w programie Bez Skierowania neurolog, Ewa Borowska – Sądowicz z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Zwracała uwagę także na charakterystyczny wygląd osoby z Parkinsonem.
– Jest to sylwetka pochylona, głowa i ramiona do przodu, chód drobnymi krokami, z pocieraniem stopami o podłoże. Są też trudności z precyzyjnym wykonywaniem czynności – zapinanie guzików, zasuwanie zamka, pisanie. Są też zaburzenia równowagi. Są upadki. Zmienia się twarz i głos pacjenta – jest monotonny, ściszony, niewyraźny. Występuje ślinienie, spadki ciśnienia, nietrzymanie moczu.
Choroby Parkinsona nie można wyleczyć, leczy się tylko objawy.
Dlatego neurolog apelowała, że jak tylko zaważymy u siebie albo u swoich bliskich niepokojące objawy powinniśmy skontaktować się z lekarzem, ponieważ zachodzące zmiany w mózgu są nieodwracalne. Im wcześniej rozpoczniemy podawanie leków i rehabilitację stan pacjenta jest znacznie lepszy.