Krew jest zwierciadłem tego co dzieje się w organizmie. – Każdy z nas przynajmniej raz w roku powinien wykonać morfologię krwi, która pozwala wykryć na wczesnym etapie wiele schorzeń – mówiła w programie Bez Skierowania lekarz Marta Owczyńska z Centrum Medycznego Kol-Med w Tarnowie.
Krótkie i szybkie wkłucie dostarcza wielu cennych informacji, co przekłada się na postawienie właściwej diagnozy. Wyniki obrazują stan kliniczny konkretnych narządów: serca, nerek, trzustki czy wątroby.
Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi.
– Żeby uchronić się przed miażdżycą sprawdzamy lipidogram (cholesterol i trójglicerydy). Żeby zapobiec cukrzycy sprawdzamy stężenie glukozy we krwi, bo jeżeli zareagujemy w odpowiednim momencie możemy znacznie opóźnić wystąpienie cukrzycy lub wdrożyć odpowiednie leczenie i tym samym możemy zapobiec różnym groźnym powikłaniom – tłumaczy Marta Owczyńska.
Aby wyniki były wiarygodne, badania należy wykonywać na czczo. Ale to nie zawsze wystarczy.
W przypadku analizy poziomu glukozy, cholesterolu, trójglicerydów czy leukocytów, poprzedniego dnia należy powstrzymać się od jedzenia tłustych i słodkich potraw, a także picia alkoholu.