USG – proste badanie na wagę życia (12.3.2019)

54516631 1484616531671925 4289866665853714432 n

To nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne dla organizmu badanie, wykonywane regularnie, nawet jeśli nic nam nie dolega, może wykryć różne nieprawidłowości na wczesnym etapie. USG w wielu przypadkach może nawet uratować życie.

Lekarz Mariusz Skopek z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, który był gościem programu Bez Skierowania mówił, że badanie ultrasonograficzne powinniśmy dopisać do listy badań obowiązkowych.

Szczególnie dotyczy to osób, u których w rodzinie wystąpiły choroby nowotworowe.

Rak jelita grubego, rak sutka i rak jajnika – grupa tych trzech nowotworów ma wspólny hormonalny korzeń. I to widać po pacjentach jak te geny działają. Są częste występowania rodzinne chorób nowotworowych. To jest duży problem – tłumaczył na antenie RDN.

Dzięki USG lekarz błyskawicznie i bezboleśnie poznaje tajemnice naszego organizmu.

Badanie pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów. W ten sposób sprawdza się kondycję m.in. wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder czy piersi.

Można zobaczyć nacieki zapalne, można zobaczyć guzy, można zobaczyć również zaburzenia krążenia krwi. Możemy stwierdzić przede wszystkim czy w naczyniu widać przepływ, czy ten przepływ odbywa się z prawidłową prędkością. W przypadku naczyń żylnych możemy stwierdzić czy krew nie cofa się, czy nie mamy niewydolności zastawkowej. To jest szeroka gama różnych informacji, niezbędnych do tego żeby stawiać prawidłowe diagnozy i żeby prawidłowo prowadzić pacjenta – mówił lekarz, Mariusz Skopek.

Do badania USG zwłaszcza jamy brzusznej pacjent musi się odpowiednio przygotować. Aby badanie było bardziej wiarygodne, już na kilka dni przed USG powinno się unikać potraw ciężkostrawnych i prowokujących nadmierne wytwarzanie gazów. Mogą one bowiem zamazywać obraz. W dniu badania lepiej być na czczo.

Na godzinę przed wejściem do gabinetu dobrze jest wypić przynajmniej litr niegazowanej wody mineralnej lub niesłodzonej herbaty, by podczas badania pęcherz był wypełniony.

Bezpośrednio przed badaniem nie wolno też palić papierosów, gdyż dym zniekształca obraz.

 

 

Exit mobile version