Zakrzepica zbiera śmiertelne żniwo! (5.2.2019)

51281540 943887752626843 3441906032744333312 n

Długotrwała praca przy komputerze, noszenie zbyt ciasnych ubrań czy zakładanie nogi na nogę mogą doprowadzić do zakrzepicy. Z jej powodu codziennie umiera stu Polaków.

Bywa, że ta choroba bardzo długo nie daje żadnych objawów. I na tym polega cały problem. Bo jeśli nie zacznie się zakrzepicy w porę leczyć, potrafi być niebezpieczna dla życia.

O tym dlaczego nie wolno lekceważyć tej choroby mówił w programie Bez Skierowania chirurg naczyniowy dr Tomasz Orawczyk z Kliniki Leczenia Żył w Nowym Sączu.

Czasem zakrzep odrywa się od ściany naczynia i płynie z krwią przez serce do tętnicy płucnej. I jeżeli dojdzie do zatkania dużego naczynia płucnego następuje zgon – przestrzegał na antenie RDN specjalista.

Z powodu zatoru tętnicy płucnej co roku w Europie umiera około 500 tys. osób. To więcej niż zmarłych z powodu raka piersi, raka prostaty czy zakażenia wirusem HIV.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Obrzęk to najczęstszy objaw, którego absolutnie nie możemy lekceważyć. Opuchlizna pojawia się najczęściej w okolicy kostki, czasem na całym podudziu lub udzie, ale zawsze poniżej zakrzepu. Skóra jest ciepła i zaczerwieniona – to skutek stanu zapalnego naczynia i zwiększonego przepływu krwi w naczyniach włosowatych. Pojawia się też gwałtowny ból w łydce, który w odróżnieniu od zwykłego skurczu nie tylko nie ustępuje, ale nasila się przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę – tłumaczył Tomasz Orawczyk.

Zakrzepica może się przydarzyć w każdym wieku.

Do powstania tej choroby mogą przyczynić się urazy, operacje chirurgiczne (np. ortopedyczne i ginekologiczne), ciąża, unieruchomienie na skutek choroby, ale także siedzenie godzinami przy komputerze oraz zakładanie nogi na nogę)

 

Exit mobile version