Muzeum Diecezjalne z okazji 1050-lecia Chrztu Polski

 

W tej placówce w Tarnowie mozna ogladac wystawe z cyklu Poznajmy nieznane. Glównym eksponatem jest romanski krzyzyk z Bielczy z XIII wieku. – To swiadek chrystianizacji ziem polskich – mówi ks. Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

– Romanski krzyzyk jest jednym z unikatowych zabytków z tej epoki. Warto go zaprezentowac, tym bardziej, ze na co dzien nie jest on pokazywany. Sa zabytki, które z racji i konserwatorskich i z racji bezpieczenstwa, przechowywane sa w magazynie w skarbcu, a udostepniane tylko okazyjne – dodaje ks. Bukowski.

Na wystawie prezentowane sa równiez sredniowieczne zabytki rzemiosla artystycznego, wsród nich witraz ukazujacy Madonne z Dzieciatkiem z 1420 roku. – Ponadto mozna obejrzec rzemioslo artystyczne jakim jest zlotnictwo – mówi ks. Tadeusz Bukowski. – Ze skarbca katedry wypozyczylismy na wystawe kielich opata tynieckiego Macieja wykonany przez krakowskiego zlotnika ok. 1460 roku oraz drugi kielich wraz z patena. Jest kielich opata tynieckiego Andrzeja wykonany równiez w krakowskich cechach zlotniczych ok. 1480 roku.

Wystawe w Muzeum Diecezjalnym mozna ogladac do 28 kwietnia.

Posluchaj ks. Tadeusza Bukowskiego:

Exit mobile version