Ludzie dotknięci tą chorobą na początku gubią klucze, w ostatniej fazie tracą kontakt z rzeczywistością, nie poznają swoich bliskich i nie pamiętają gdzie mieszkają. Coraz więcej osób choruje na Alzheimera. Na świecie co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby.
– Kiedy Alzheimer dotyka jedną osobę w rodzinie to cierpi cała rodzina – powiedziała w programie Bez Skierowania lekarz Ewa Borowska-Sądowicz.
Jak dodaje specjalista neurologii z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, najgorsze jest to, że często bliscy chorych nie wiedzą jak z nimi postępować.
– Oni muszą zdać sprawę sobie z tego, że choroby Alzheimera nie da się wyleczyć to oni muszą się zmienić i wiedzieć jak postępować z chorym. My musimy przyjąć, że pewne zachowania pacjenta nie wynikają z jego złej woli czy złośliwości. To jest po prostu choroba. My musimy temu choremu ustępować w wielu rzeczach. Pozwólmy mu jeść rękami czy położyć się do łóżka w czapce – radzi uwagę Ewa Borowska- Sądowicz.
Choroba Alzheimera polega na zaniku neuronów w mózgu. Dlatego w profilaktyce choroby Alzheimera mówi się o stymulacji mózgu do pracy, bo to pomaga wyprodukować te przekaźniki.
Zatem rozwiązywanie krzyżówek, częste spotkania ze znajomymi, ruch na świeżym powietrzu i zdrowa dieta mogą nas uchronić przed tą chorobą.
am