Cykl wydarzen o charakterze kulturalno – religijnym odbedzie sie w sobote,16 kwietnia.
Od godziny 15.00 mieszkancy beda mogli zwiedzac osade slowianskich wojów i rzemieslników, którzy rozbija obóz na placu obok Centrum Kultury Wsi Polskiej. Bedzie to zywa lekcja historii, nie zabraknie walk, pokazów rzemieslniczych oraz zabaw plebejskich. Calosc uswietni muzyka zespolów slowianskich i wikinskich.
O godz. 17.00 na scenie w budynku Centrum Kultury z okolicznosciowym programem zaprezentuja sie uczniowie Szkoly Podstawowej w Wierzchoslawicach. Ostatnim elementem uroczystosci obok Centrum Kultury bedzie sadzenie debu pamieci o nazwie Mieszko I.
W kosciele parafialnym w Wierzchoslawicach o 18.00 odprawiona zostanie Msza sw. w intencji Ojczyzny. Potem zaplanowano sie koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespolu Cantica Sacra. W programie koncertu znajda sie utwory o tematyce religijnej, maryjnej i historycznej z róznych epok.
Zaprezentowane zostana: najbardziej znane psalmy Mikolaja Gomólki, Ave mundi spes Maria Gerwazego Grzegorza Gorczyckiego, Jesu spes mea Stanislawa Sylwestra Szarzynskiego, Ave Maria Giulio Cacciniego i Magnificat Marco Frisiny. Koncert wykona zespól Cantica Sacra w skladzie: Katarzyna Puch – sopran, Paulina Tkaczyk – flet traverso i akompaniament; Malgorzata Wlodarczyk – lutnia i gitara klasyczna.
Program uroczystosci:
Godz 15.00-17.00 / Plac Obok Centrum Kultury Wsi Polskiej Wioska slowianska – obóz druzyny Wojów Sw. Stanislawa
Godz. 17.00 / Aula Centrum Kultury Wsi Polskiej
Program artystyczny – w wykonaniu uczniów Szkoly Podstawowej w Wierzchoslawicach
Godz 17.30 / Park obok Centrum Kultury Wsi Polskiej
Sadzenie debu pamieci – Mieszko I
Godz. 18.00 / Kosciól Parafialny w Wierzchoslawicach
Msza Swieta w intencji Ojczyzny
Godz. 19.30 / Kosciól Parafialny w Wierzchoslawicach
Koncert muzyki dawnej / Zespól Cantica Sacra – Historyczne i kulturalne dziedzictwo – 1050 rocznica chrztu Polski