Zdrowie jamy ustnej to znacznie więcej niż ładny uśmiech. Ta część naszego organizmu również może być dotknięta wieloma dolegliwościami, w tym niektórymi poważnymi, jak nowotwory.
– Niestety mamy wzrost zachorowalności na raka jamy ustnej, nawet wśród bardzo młodych pacjentów a świadomość zagrożenia tym nowotworem jest bardzo niska – powiedziała w programie Bez Skierowania lekarz Joanna Piotrowska, specjalista stomatologii i periodontologii z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
Na antenie RDN ostrzegała, że zmian w jamie ustnej nie można lekceważyć, bo z czasem mogą przerodzić się w groźny nowotwór.
– W Polsce rak jamy ustnej jest wykrywany zazwyczaj przypadkowo i w bardzo zaawansowanym stadium co pogarsza współczynnik przeżycia. W tym przypadku ten współczynnik przeżycia wynosi tylko 50%. Natomiast leczenie podjęte we wczesnym etapie znacznie poprawia rokowania, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka wszelkich zmian, które są zlokalizowane w jamie ustnej, a które nie goją się i utrzymują powyżej 14 dni – tłumaczyła lekarz Joanna Piotrowska.
To co powinno wzbudzić nasz niepokój to: ból języka, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej, białe albo czerwone plamy na błonie śluzowej.
Specjalistka stomatologii i periodontologii zwróciła też uwagę, że największym wrogiem jamy ustnej i pierwszą przyczyną nowotworów jest palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Schorzeniom jamy ustnej sprzyjają też: wirus brodawczaka ludzkiego, niewłaściwa dieta, ale też np. noszenie kolczyka w języku.