Ekonomia potrzebuje wartosci, o zwiazkach ekonomii z miloscia i potrzebie duchowego spojrzenia na kwestie ekonomiczne rozmawiali w Tarnowie naukowcy zarówno duchowni jak i swieccy. Sesja „Ekonomia inspirowana miloscia” z udzialem wykladowców z calej Polski, samorzadowców, studentów odbyla sie w tarnowskiej delegaturze Urzedu Wojewódzkiego.
Pominiecie wartosci etycznych wplywa negatywnie na kwestie ekonomiczne – zwraca uwage bp Andrzej Jez, organizator sesji. Elementy etyczne znowu z cala moca wracaja do zagadnien ekonomicznych, gospodarczych. Ostatnie krynickie Davos uwzglednialo te kwestie w róznych dyskusjach panelowych ekonomisci parametr etyczny wprowadzaja coraz mocniej i silniej – dodaje ordynariusz diecezji tarnowskiej.
Polaczenie etyki i ekonomii to jedna z trosk Kosciola, który nie potepia bogacenia sie. To czlowiek jednak powinien madrze zarzadzac pieniadzem a nie pieniadz nim – mówi ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer z Uniwersytetu Slaskiego w Katowicach. Kosciól uwaza, ze czlowiek tak jak w kazdej innej sferze zycia moze poslugiwac sie narzedziami dobrze albo zle. W zwiazku z tym zadanie Kosciola, które widzimy to jest zadanie formowania, zadanie ksztaltowania postaw czlowieka. Ekonomia bez moralnosci stanie sie tylko pustym frazesem i bedzie okazja do szukania dróg jak je obejsc – dodaje.
W dzisiejszych czasach potrzebna jest wyobraznia ekonomiczna – mówi z kolei dr Wieslaw Gumula, dyrektor Oddzialu Okregowego NBP w Krakowie. My sie poruszamy po finansach XXI wieku troche tak jakby nas wyrzucono w kosmos. Nazywam to przestrzenia megafinansowa, potrzeba nam przewodników, doradców, ekspertów. Okazuje sie, ze oni tez nie do konca wiedza, gdzie sie znalezli, bo swiat sie gwaltownie zmienil.
Ks. dr hab. Janusz Królikowski, dziekan tarnowskiej sekcji Wydzialu Teologicznego UPJPII w Krakowie przypomnial, ze ekonomia jest nauka humanistyczna. Podstawowa sprawa sa wartosci, jest czlowiek i z tego powodu musimy go widziec na pierwszym miejscu. Jesli mówimy ekonomia i milosc to nie jest jakies sztuczne laczenie dwóch spraw ale wlasnie to glebokie spojrzenie na czlowieka i takze na ekonomie.
Najwazniejszy jest czlowiek. Kazda dzialalnosc ekonomiczna ma sluzyc czlowiekowi i jego dobru. Jesli nie jest przesycona wartosciami etycznymi, to zawsze bedzie nie z korzyscia dla czlowieka– dodaje ks. dr hab. Marek Kluz, prodziekan Wydzialu Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII.
Sesje zorganizowal Uniwersytet Papieski Jana Pawla II w Krakowie Wydzial Teologiczny Sekcja w Tarnowie oraz starostwo powiatowe.
Posluchaj bpa Andrzeja Jeza:
Posluchaj ksiedza Arkadiusza Wuwera:
Posluchaj Wieslawa Gumula:
Posluchaj ksiedza Janusza Królikowskiego:
Posluchaj ksiedza Marka Kluza: