Oratorium „Peregrinus” zostanie zaprezentowane 6 lutego 2016 roku o godzinie 16.00 w kosciele parafii pw. Najswietszej Maryi Panny Królowej w Gromniku. Dzien pózniej o 16.30 zostanie wykonane w sanktuarium pw. Pana Jezusa Milosiernego i sw. Andrzeja Apostola w Ciezkowicach.
Dzielo autorstwa Dariusza Swoszowskiego, do slów Ryszarda Ostrowskiego wykonaja Chór i Wielka Orkiestra Symfoniczna. W sklad ponad 200 wykonawców wchodza nauczyciele i uczniowie Szkoly Muzycznej I Stopnia w Domoslawicach, m.in.: trzy divy operowe: Magda Niedbala, Ewelina Szybilska, Anna Wilk, organista -?? Iwona Karwacka, narrator -?? Jacek Wojnicki oraz dyrygent Waldemar Gron, który pokieruje caloscia utworu. Do realizacji Oratorium „Peregrinus” zaproszony zostal takze Jurkowski Chór Kameralny, który przygotowala Aleksandra Boskovic-Rózak. Organizatorem wydarzenia jest Szkola Muzyczna I Stopnia w Domoslawicach oraz Gmina Gromnik.
Wedrówka tytulowego pielgrzyma jest metafora zycia czlowieka zamykajacego sie w powtarzalnym cyklu zycia, a kazda jego obserwacja (prospectus) skupia sie na pieknie lokalnej przyrody, regionalnej tradycji, problemach czlowieka. Jego codzienna walka z przeciwnosciami losu jest przedstawiona w piesniach (carmina) poprzez spotkania z personifikacjami zywiolów: Powietrza (Aer), Wody (Aqua), Ognia (Ignis) i Ziemi (Terra). Aksjologiczne i eschatologiczne niepokoje zawiera przemyslenie (cogitatio), a ich rozwiazanie i akt zlozenia ufnosci w Bogu – konczacy kazda z czesci psalm.
Ryszard Ostrowski
Oratorium jako utwór pokrewny operze jest polaczeniem wielu mniejszych form muzycznych o zróznicowanym schemacie konstrukcyjnym i dramaturgii. W swej strukturze jest synteza wielu warstw i przestrzeni brzmieniowych: zróznicowanej kolorystyki instrumentalnej, odcieni kantyleny glosów solowych, recytacji narratora, jak i patetycznych partii chóralnych. Juz sama forma oratorium determinuje swój kontekst dramaturgiczny, której archetypem przestrzeni muzycznej jest wspólna modlitwa.
Zarówno tekst jak i muzyka Oratorium Peregrinus, podporzadkowane aksjomatom formy sakralnej, nawiazuja zarówno do aktualnych jak i ponad czasowych problemów spolecznych, regionalnej tradycji, kultu Maryjnego oraz eschatologicznych aspektów zycia.
Dariusz Swoszowski
Foto: Gminny Osrodek Kultury w Gromniku. Koncert Oratorium w Luslawicach