Św. Piotr z kluczykami z pilotem, Judasz z kartą kredytową, a to wszystko widziane z góry, z lotu ptaka… – neowitraż 'Ostatnia Wieczerza XXI w. 'Piotra Barszczowskiego to współczesne spojrzenie na znany temat malarski.
Jak mówi Radiu RDN Małopolska Piotr Barszczowski, inspiracją do stworzenia takiego właśnie ujęcia motywu Ostatniej Wieczerzy był jego sen.
– Przez te kilkanaście lat medytacji nad tym, jak to mogłoby wyglądać, po wielu szkicach, które niewiele się różniły od słynnej pracy da Vinciego, czyli znów z tym długim stołem, ale z niewielkimi zmianami, otrzymałem taki dar, odpowiedź w postaci snu. O czwartej nad ranem miałem wizje senną perspektywy Ducha Świętego, czyli z góry.
Dzieło Barszczowskiego powstało w nowatorskiej technice neowitrażu. Wykorzystuje do niej fragmenty fotografii makro i mikroskopowych, traktując je jak barwne szkło, stosowane w witrażownictwie.
Jak przyznaje Piotr Barszczowski, do wykonywania neowitraży zainspirowały go możliwości komputerowych programów graficznych.
– Od czasu liceum plastycznego byłem zainteresowany sztuka, technika witrażową. Kończyłem szkołę, pojawiły się pierwsze komputery, poznałem programy graficzne i stwierdziłem, że jest to dobre urządzenie, dzięki któremu bardzo szybko mogę wykonać, zrealizować pomysł, który siedzi mi w głowie. Wykorzystuję fragmenty fotografii, to traktuję jak farbę. Wycinam taki fragment, który mnie interesuje akurat w tym miejscu kompozycji plastycznej. i to są moje współczesne szybki, szkiełka, które ja montuję w kompozycji witrażowej.
Gotowe kompozycje mogą być drukowane na szkle i podświetlane taflą ledową.
'Ostatnia Wieczerza XXI w.’ została uhonorowana na XIII Biennale Sztuki we Florencji Złotym Medalem im. Wawrzyńca Wspaniałego w kategorii sztuk multimedialnych oraz Nagrodą Publiczności.
Wernisaż z udziałem artysty, który opowie o swoim dziele odbędzie się w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w Wielki Czwartek, 14 kwietnia, o godz. 19.
'Ostatnią Wieczerzę XXI w.’ Piotra Barszczowskiego oglądać będzie można w foyer tarnowskiego teatru do 8 maja. Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.