Czym jest Fundacja im. Jana Szczepanika, jakie są jej statutowe założenia i jakie ma plany na najbliższy rok – o tym rozmawiano w Domu Technika przy tarnowskim Rynku.
Na spotkaniu pod hasłem „Tarnowskie ślady Jana Szczepanika dawniej i dziś, czyli rzecz o Fundacji im. J. Szczepanika” w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej spotkali się członkowie i sympatycy Fundacji.
Prezes Fundacji im. Jana Szczepanika Mieczysław Czosnyka, podkreśla, że jej celem jest nie tylko zachowanie pamięci o genialnym wynalazcy, ale także pokazanie jego osoby jako przykładu i inspiracji dla innych.
– Podstawowym celem jest propagowanie idei, które kiedyś głosił Jan Szczepanik, czyli idei wynalazczości, pomysłowości, otwartości. Po drugie, pokazywanie, przede wszystkim młodym ludziom, że i dzisiaj warto być Szczepanikiem. Że warto kierować się takimi pomysłami, koncepcjami, które on kiedyś, choć były szalone, choć wydawały się niemożliwe do realizacji, po prostu wcielał w życie.
Mieczysław Czosnyka zapowiada, że w Roku Jana Szczepanika także Fundacja jego imienia przygotowała dla tarnowian ciekawe propozycje.
– Przede wszystkim będzie wielka gala, którą współorganizujemy z innymi podmiotami w dniach 12-14 czerwca. Będzie też ze szkołą Szczepanika przygotowana inscenizacja dzieł Marka Twaina poświęconych Janowi Szczepanikowi. Będzie przygotowanie muralu Jana Szczepanika i konferencja połączona z promocją książki, która będzie takim albumem w troszeczkę innym niż do tej pory ujęciu pokazującym Jana Szczepanika przede wszystkim jako wynalazcę. Będziemy starali się pokazać jego patenty, różnorodność myśli technicznej.
Rok 2022 został ogłoszony w Tarnowie Rokiem Jana Szczepanika, ponieważ w tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin.