Papiez Franciszek mianowal ks. dr. Jana Bartoszka Misjonarzem Milosierdzia na okres Jubileuszu Milosierdzia.
Jego zadaniem bedzie gloszenie milosierdzia Bozego podczas wielkopostnych rekolekcji, kazan i katechez. Istotnym elementem poslugi ma byc spowiadanie. Na mocy przywileju papieza, beda to tez kaplani, którym Ojciec Swiety udzieli wladzy zwalniania z kar koscielnych, która zwyczajnie jest zastrzezona Stolicy Apostolskiej.
„Ta nominacja jest dla mnie ogromnym wyróznieniem, zadaniem i zobowiazaniem. Jestem wdzieczny Ojcu Swietemu za przyjecie mojej kandydatury i Biskupowi Tarnowskiemu za rekomendacje, bo to z jego rekomendacji ta nominacja wyplywa – mówi ks. Bartoszek.
Abp Rino Fisichella, przewodniczacy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w specjalnym liscie, zyczy kaplanowi owocnej pracy duszpasterskiej i informuje, ze jego kandydatura jako Misjonarza Milosierdzia zostala przedstawiona Ojcu Swietemu i pozytywnie rozpatrzona.
Papiez Franciszek osobiscie spotka sie z Misjonarzami Milosierdzia 9 lutego 2016 roku, aby porozmawiac o posludze, która ich czeka. Natomiast 10 lutego, czyli w Srode Popielcowa, papiez posle Misjonarzy do ich nowych zadan.
Ks. dr Jan Bartoszek, ur. 9 czerwca 1979 roku, kaplan diecezji tarnowskiej, swiecenia kaplanskie przyjal w 2004 roku. Od kilku lat jest zastepca dyrektora Wydzialu Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz pelni funkcje asystenta koscielnego Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, ponadto nalezy do Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej. Jest autorem wielu publikacji, glównie z zakresu teologii pastoralnej i homiletyki, redaktorem „Materialów Homiletycznych”, wspólredaktorem ogólnopolskich materialów formacyjnych dla Akcji Katolickiej, organizatorem konferencji i sympozjów naukowych.
Posluga Misjonarza Milosierdzia jest opisana w punkcie osiemnastym bulii Misericordiae vultus. Tam Ojciec Swiety nakreslil ogólnie, jakie zadania stoja przez Misjonarzem Milosierdzia, kim on jest i czego od Misjonarza Milosierdzia Ojciec Swiety oczekuje.
Z bullii papieza Franciszka:
Podczas Wielkiego Postu w tym Roku Swietym zamierzam wyslac Misjonarzy Milosierdzia. Beda znakiem matczynej troski Kosciola o Lud Bozy, aby wszedl on w glebokosci bogactwa tej tajemnicy tak fundamentalnej dla naszej wiary. Beda przede wszystkim zywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukaja jego przebaczenia. Beda Misjonarzami Milosierdzia, poniewaz beda ksztaltowac ze wszystkimi spotkanie pelne czlowieczenstwa, zródlo uwolnienia, bogate w odpowiedzialnosc za przezwyciezenie trudnosci i podjecie nowego zycia otrzymanego w Chrzcie swietym. W ich misji pozwola sie oni poprowadzic slowom Apostola: «Bóg poddal wszystkich nieposluszenstwu, aby wszystkim okazac swe milosierdzie» (Rz 11, 32). Wszyscy bowiem, nie wylaczajac nikogo, wezwani sa do przyjecia tego apelu milosierdzia. Niech misjonarze zyja tym wezwaniem wiedzac, ze moga utkwic swój wzrok w Jezusie: «milosiernym i wiernym arcykaplanie» (por. Hbr 2, 17).
Prosze wspólbraci Biskupów o zaproszenie i o przyjecie tych misjonarzy, aby byli przede wszystkim przekonujacymi kaznodziejami milosierdzia. Niech zostana zorganizowane w diecezjach „misje ludowe”, tak aby misjonarze ci stali sie zwiastunami radosci i przebaczenia. Uprasza sie ich, aby sprawowali Sakrament Pojednania dla ludu, by czas laski ofiarowany w tym Roku Jubileuszowym pozwolil wielu synom, którzy sa daleko, odnalezc droge do ojcowskiego domu. Niech Pasterze, przede wszystkim w tym intensywnym czasie Wielkiego Postu, z troska zachecaja wiernych do powrotu „do tronu laski, abysmy otrzymali milosierdzie i znalezli laske” (Hbr 4, 16).
Foto Beata Malec – Suwara/Foto Gosc