143 dni poza granicami Polski w 13 krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Biskup Wieslaw Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej podsumowal na antenie RDN mijajacy rok pracy. Bp Lechowicz zajmuje sie prowadzeniem i koordynowaniem duszpasterstwa wsród Polaków zyjacych poza granicami kraju.
Osoby pochodzace z Polski bardzo sobie cenia wizyte biskupa z Polski, bez wzgledu na to, czy to jest emigracja, która siega swoimi korzeniami lat powojennych czy to jest najnowsza emigracja – tak jak na przyklad w Norwegii. Ksieza takze potrzebuja takiego kontaktu. Bardzo sie ciesze, ze w tym roku m.in. udalo mi sie przeprowadzic taki kurs przygotowawczy dla ksiezy, którzy po raz pierwszy wyjezdzaja do pracy za granice z polskimi rodakami – dodaje bp Lechowicz.
Obecnie wyzwaniem sa kraje skandynawskie. Katolicy stanowia tam zaledwie niecaly procent calej spolecznosci. Tamtejsi biskupi ( np. w Oslo, w Sztokholmie) sa biskupami miejscowymi ale Kosciól, którym oni przewodza tworzony jest glównie przez obcokrajowców. To wymaga wiec zmiany mentalnosci, zmiany podejscia do sytuacji ze strony miejscowych hierarchów i w te warunki wchodza polscy ksieza, którzy zderzaja sie z inna kultura, jezykiem, z innym funkcjonowaniem Kosciola – powiedzial RDN bp Wieslaw Lechowicz.
Wiekszosc Polaków pracujacych w krajach skandynawskich chcialaby wrócic na stale do Polski. Natomiast Polacy przebywajacy w innych krajach, np. w Niemczech, Francji, Anglii czy w Stanach Zjednoczonych, w wiekszosci swoja przyszlosc wiaza z tymi krajami. Wiekszosc Polaków raczej tam pozostanie – zwrócil uwage bp Wieslaw Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.
Bp Wieslaw Lechowicz o znaczeniu duszpasterstwa:
Bp Wieslaw Lechowicz o aktualnych wyzwaniach: