13 śpiewaków, w tym 11 Polaków i po jednej artystce z Gruzji i Ukrainy wystąpi w ostatnim etapie przesłuchań, które od niedzieli odbywają się w Nowym Sączu. Wczoraj werdykt w tej sprawie podjęło jury pracujące pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej. Co czeka jeszcze fanów muzyki operowej?
W tym roku ze względu na pandemię śpiewacy w finale wystąpią z towarzyszeniem fortepianu, a nie jak zazwyczaj – orkiestry. W tym dniu także zgodnie z wieloletnią tradycją jurorzy odwiedzą Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu, gdzie znajduje się salonik Ady Sari. Tam też zagraniczni goście będą mieli okazję posłuchać nagrań patronki Konkursu.
Sądeczanie mogą usiąść na widowni w trakcie przesłuchań finałowych. W piątek (3.09) w sali Lucjana Lipińskiego w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Bezpłatne wejściówki są dostępne w kasie Sokoła. Dla tych, którym nie uda się ich zdobyć pozostaje transmisja online na kanale YT MCK Sokół i na stronie www.adasari.pl.
Takie same zasady dotyczą sobotniego(4.09) Koncertu Laureatów, w trakcie którego nastąpi uroczyste wręczenie nagród.
Przypomnijmy, że na stronie festiwalu możecie znaleźć Studio Konkursowe czyli serię wywiadów z uczestnikami, jurorami i akompaniatorami, przeprowadzone przez Karola Szafrańca.
O laury w finale Konkursu będą walczyli: Justyna BLUJ – sopran, Polska; Ketevan CHUNTISHVILI – sopran, Gruzja; Olga DYADIV – sopran, Ukraina; Zuzanna NALEWAJEK – mezzosopran, Polska; Stanisław NAPIERAŁA – tenor, Polska; Maria POLAŃSKA –mezzosopran, Polska; David ROY – baryton, Polska; Maksymilian SKIBA – baryton, Polska; Karol SKWARA – bas, Polska; Dominika STEFAŃSKA – mezzosopran, Polska; Jakub SZMIDT – bas, Polska; Andżelika WIŚNIEWSKA – mezzosopran, Polska; Sylwia ZIÓŁKOWSKA, sopran, Polska.
1 września jury przyznało także pierwsze nagrody. I tak za najlepsze wykonanie pieśni nagrodę otrzymała Zoya PETROVA – sopran, Rosja (za pieśni Rachmaninowa). Zaś za najlepsze wykonanie utworu kompozytora urodzonego po 1 stycznia 1950 roku nagroda trafiła do Michała JANICKIEGO, barytona (za utwór „Lament Adama” Marcina Piotra Łopackiego do słów Michała Janickiego).