W Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach możecie zobaczyć miasto oczami Józefa Baruta. Właśnie ruszyła wystawa fotografii tego architekta miejskiego, historyka i badacza dziejów regionu.
Ekspozycję tworzą głównie zdjęcia Gorlic wykonane w latach 1918 – 1960. Wystawa otwarta będzie do 12 września i jest pierwszym wydarzeniem z cyklu, który ma upamiętnić gorlickeigo działacza. W tym roku zaplanowane zostały także konferencja naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz publikacja z materiałami pokonferencyjnymi, którą przygotuje Stowarzyszenie Klub Gorliczan.
Józef Barut w 1918 r. został skierowany do pracy w Powiatowym Biurze Odbudowy w Gorlicach, gdzie w 1922 r. powołano go na stanowisko budowniczego miejskiego. Zajął się odbudową miasta zniszczonego działaniami wojennymi z przełomu lat 1914 – 15. Wiele współcześnie istniejących budynków, zarówno tych o charakterze mieszkalnym jak i publicznym wykonanych zostało wg. jego projektu i pod osobistym nadzorem.
Najbardziej znane zrealizowane projekty architekta miejskiego Józefa Baruta to przebudowa wieży ratuszowej z zegarem, ogrodzenie wokół kościoła i cmentarza parafialnego, wzmocnienie skarpy kościelnej i wzniesienie gmachu banku – Komunalnej Kasy Oszczędności oraz budynku dzisiejszego Gorlickiego Centrum Kultury. Projektował również kościoły m.in. w Krygu, Cmolasie, Tarnowcu i w Staszkówce oraz dwór w Rzepienniku, a także szkoły w Staszkówce i Bystrej.
Zajmował się ochroną zabytków, dzięki jego staraniom został zabezpieczony przed zupełnym zniszczeniem tzw. Dom Kromera w Bieczu oraz tamtejsza średniowieczna baszta obronna i dwór w Szymbarku.