Goscie z Warszawy, Krakowa i Tarnowa przyjechali na sadecka konferencje naukowa. W sobote w sali Przemienienia rozmawiali oni na temat cudownego obrazu z sadeckiej Bazyliki. Pierwszy referat wyglosil bp Michal Janocha z Uniwersytetu Kardynala Stefana Wyszynskiego w Warszawie.
– Ten obraz wyrasta z pewnej bardzo dawnej tradycji, która swoja tradycja siega poczatków sztuki. Sadze ze mozliwe ze nawet dalej. Siega swiadectwa jakim jest Calun Turynski i to oblicze które my dzis znamy dzieki fotografia
Na poczatku obraz znajdowal sie w Klasztorze oo. Franciszkanów (obecnie kosciól Ewangelicki). Dyrektor Muzeum Okregowego w Nowym Saczu Robert Slusarek wyjasnia jak obraz trafil do Bazyliki
– Sadeczanie prosili kustosza tarnowskiego, za posrednictwem ówczesnego proboszcza Wladyslawa Mrozinskiego, aby obraz po kasacie klasztoru w 1874 trafil do kolegiaty. Zwiazane to bylo z juz wtedy ogromnym kultem obrazu.
Jednym z prelegentów byl takze ks. Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Ksiadz przez wiele lat zajmowal sie badaniem tego co skrywa w sobie cudowny obraz.
– W Nowym Saczu kilka krotnie wybuchaly pozary, dlatego w archiwach miasta jest wiele braków jesli chodzi o zródlo pochodzenia i opis historii obrazu. Wiele informacji mozna jednak wydobyc interpretujac obraz zgodnie z warsztatem historyka sztuki – opowiada ks. Tadeusz Bukowski.
W sobote w sali Przemienienia Panskiego zgromadzilo sie ponad 100 sadeczan i mieszkanców regionu. Wysluchali oni wykladów wymienionych juz powyzej prelegentów, a takze dr. Marii Oldakowskiej i ks. dr hab. Janusza Królikowskiego.
Konferencja zostala zorganizowana z okazji 230 rocznicy przeniesienia obrazu Przemienienia Panskiego do Kolegiaty Sadeckiej.
Posluchaj tez bp Michala Janocha z Uniwersytetu Kadynala Stefana Wyszynskiego w Warszawie:
Posluchaj tez Roberta Slusarka, dyrektora Muzemu Okregowego w Nowym Saczu:
Posluchaj tez ks. Tadeusza Bukowskiego, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie:
Posluchaj tez uczestników konferencji: