Rok Milosierdzia zostanie otwarty w Rzymie przez papieza Franciszka w dniu 8 grudnia, czyli w uroczystosc Niepokalanego Poczecia Najswietszej Maryi Panny. Brama Milosierdzia jest najwazniejszym symbolem tego roku. W diecezji tarnowskiej bedzie ich dwanascie.
„Zachecam Was, drodzy Diecezjanie, do jak najliczniejszej duchowej lacznosci z Ojcem Swietym Franciszkiem i wszystkimi pielgrzymami, którzy w Watykanie beda uczestniczyc w obrzedzie otwarcia Drzwi Swietych Roku Milosierdzia” – pisze w komunikacie do wiernych biskup tarnowski Andrzej Jez.
Papiez Franciszek postanowil, aby Jubileusz byl przezywany nie tylko w samym Rzymie, ale takze w calym Kosciele powszechnym. Dlatego zgodnie z zarzadzeniem papieskim, w dniu 13 grudnia, we wszystkich diecezjach, w kosciolach katedralnych oraz wyznaczonych przez biskupów kosciolach jubileuszowych zostana otwarte „Bramy Milosierdzia”.
W diecezji tarnowskiej bedzie ich w sumie dwanascie. Kosciolami jubileuszowymi, w których zostana otwarte „Bramy Milosierdzia” beda wszystkie Bazyliki Mniejsze, w wiec Tarnowie, Bochni, Grybowie, Limanowej, Mielcu, Nowym Saczu, Szczepanowie i Tuchowie, takze koscioly parafialne: w Debicy pw. Milosierdzia Bozego, w Ciezkowicach, w Dabrowie Tarnowskiej oraz w Krynicy-Zdroju pw. Wniebowziecia Matki Bozej.
„Ufam, ze rozmieszczone po calym terenie diecezji koscioly jubileuszowe ulatwia owocne przezywanie Jubileuszu Milosierdzia. Jednym z istotnych przezyc w Roku Milosierdzia powinna byc nasza osobista pielgrzymka do jednego z kosciolów jubileuszowych, przejscie przez „Brame Milosierdzia”, przystapienie do sakramentu pokuty i pojednania, przyjecie Komunii swietej oraz refleksja nad tajemnica Bozego milosierdzia” – zacheca biskup tarnowski Andrzej Jez.
W Roku Jubileuszowym bedzie mozna zyskiwac specjalne jubileuszowe odpusty.
Odpust jubileuszowy zyskaja ci, którzy:
Odbeda chocby krótka pielgrzymke do Bramy Milosierdzia
Wezma udzial we Mszy swietej
Dokonaja osobistej lub wspólnotowej refleksji nad tajemnica Bozego Milosierdzia (moze to byc: wysluchanie kazania; odczytanie fragmentu nauczania papieskiego lub dziel swietych np. Dzienniczka sw. Faustyny; kilkuminutowe rozmyslanie o Bozym Milosierdziu)
Odmówia wyznanie wiary
Ponadto odpust jubileuszowy zyskaja wszyscy, którzy sami wykonaja jeden lub kilka uczynków milosierdzia: co do duszy lub co do ciala.
Osoby chore i w podeszlym wieku, które nie moga udac sie do Drzwi Swietych (Bramy Milosierdzia) moga zyskac odpust jubileuszowy w jakimkolwiek kosciele (kaplicy szpitalnej, hospicyjnej) uczestniczac we Mszy swietej, a nawet w domu, jesli przyjma Komunie swieta (warunek odpustu zupelnego) i przez jakikolwiek srodek przekazu (telewizja, radio, Internet) uczestnicza w modlitwie wspólnotowej.
Wiezniowe osadzeni w zakladach karnych beda mogli zyskac odpust jubileuszowy w kaplicach wieziennych. Warunkiem zyskania tego odpustu jest dowolna modlitwa – chocby myslna – w chwili przekraczania drzwi swojej celi.
Odpust zupelny mozna zyskac tylko raz dziennie pod zwyklymi warunkami (spowiedz sakramentalna, Komunia swieta, modlitwa w intencjach Ojca swietego, wyzbycie sie przywiazania do grzechu, chocby lekkiego). Odpust czastkowy zyskujemy, gdy nie jest spelniony którykolwiek z warunków odpustu zupelnego. Aby zyskac odpust czastkowy wystarcza: wykonanie przewidzianego czynu i skrucha serca (jakas forma zalu za grzechy). Odpusty mozemy zyskiwac dla siebie lub za zmarlych.