wtorek, 31 marca 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Diecezja: przygotowania do beatyfikacji rodaka o. Strzalkowskiego

Wydawcaautor / źródło: Wydawca
2015/11/27 - 14:02
- RELIGIA
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

W sobote, 5 grudnia w Peru, w miejscowosci Chimbote zostana wyniesieni do chwaly oltarzy trzej meczennicy, wsród których sa dwaj polscy franciszkanie: ojciec Michal Tomaszek oraz ojciec Zbigniew Strzalkowski. 9 sierpnia 1991 roku poniesli smierc meczenska z rak terrorystycznej organizacji, która uznala ich prace misyjna za szkodliwa dla rozwoju planowanej w Peru komunistycznej rewolucji.

Biskup tarnowski Andrzej Jez  juz za kilka dni wyruszy do Peru na uroczystosci beatyfikacyjne o. Zbigniewa Strzalkowskiego. W uroczystosciach wezma takze udzial ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji i ks. Czeslaw Haus, proboszcz parafii Milosierdzia Bozego w Tarnowie, byly misjonarz w Peru. Ojcowie franciszkanie zaprosili na beatyfikacje takze rodzine meczennika z Zawady kolo Tarnowa.

„Przezywajac beatyfikacje naszego rodaka dziekujmy Bogu za to, ze tarnowska diecezja – „ziemia swietych i blogoslawionych” – po raz kolejny wydala piekny owoc swietosci zycia kaplanskiego i zakonnego” – napisal biskup tarnowski Andrzej Jez w komunikacie, który bedzie czytany w niedziele w kosciolach diecezji.

Sluga Bozy ojciec Zbigniew Strzalkowski – za niedlugo juz blogoslawiony urodzil sie w 1958 roku w Tarnowie, ochrzczony zostal w tarnowskiej katedrze, w Tarnowie takze zdal egzamin dojrzalosci i przez krótki czas tutaj równiez pracowal. Majac 21 lat wstapil do Zakonu Franciszkanów, gdzie zlozyl sluby zakonne, a nastepnie w roku 1986 zostal wyswiecony na kaplana. Pod koniec roku 1988 wyjechal na misje do Peru, gdzie poswiecil sie dzielu ewangelizacji nie tylko gloszac slowo Boze i sprawujac sakramenty swiete, ale takze troszczac sie o chorych i ubogich. Majac zaledwie 33 lata, w imie milosci do Chrystusa i Jego Kosciola, zlozyl najwyzsze swiadectwo swojej wiary, jakim jest meczenstwo.

W miejscowosciach, z których pochodzili o. Michal Tomaszek i o. Zbigniew Strzalkowski organizowane sa uroczystosci dziekczynne zwiazane z dniem beatyfikacji.

ZAWADA

Parafia sw. Marcina w Zawadzie, z której pochodzil o. Zbigniew Strzalkowski w zwiazku z jego beatyfikacja przygotowuje szereg uroczystosci dla uczczenia przyszlego blogoslawionego.

Dzien przed wyniesieniem na oltarze o. Michala i o. Zbigniewa, w piatek 4 grudnia o godzinie 18:30 bedzie miala miejsce wieczornica poswiecona Sludze Bozemu Zbigniewowi Strzalkowskiemu. Przygotuja ja i wykonaja uczniowie Szkoly Podstawowej, której patronem jest przyszly blogoslawiony oraz mlodziez z gimnazjum.

Msze swiete dziekczynne za beatyfikacje o. Zbigniewa odprawione zostana 5 grudnia o godzinie 18:30 oraz 6 grudnia, w niedziele o godzinie 11:00.

Ponadto parafia w Zawadzie na najblizszy rok zaplanowala kilka innych wydarzen, zwiazanych  z przezywanym rokiem jubileuszowym i beatyfikacja parafianina:

Dzieci z klas IV – VI, sa zaproszone do wziecia udzialu w konkursie dla koledników misyjnych, który w tym roku poswiecony jest Meczennikom z Pariacoto – „Oddali zycie za Chrystusa”.

Planowane jest stworzenie oltarza glównego (jego projekt zostal juz zatwierdzony przez WUOZ i Kurie Diecezjalna)  z relikwiami bl. Zbigniewa Strzalkowskiego. Ponadto, Wojciech Ruszel wykonuje rzezbe meczennika z Pariacoto.

Ze strony internetowej parafii dowiadujemy sie takze o innych pomyslach – Drodze Krzyzowej z domu rodzinnego blogoslawionego do kosciola parafialnego oraz ucalowanie relikwii (w dniu ich umieszczenia w swiatyni), pielgrzymce z Katedry od chrzcielnicy, gdzie o. Zbigniew byl ochrzczony, do kosciola parafialnego, oraz o odpuscie parafialnym 11.11.2016 r. z ucalowaniem relikwii sw. Marcina i bl. Zbigniewa.

Wiecej na stronie parafii: www.zawada.diecezja.tarnow.pl

Foto www.franciszkanie.pl

 

Poprzedni

Kickboxing: Wspaniale wiesci prosto z Irlandii

Następny

Pilka nozna: Ta ostatnia sobota (Foto)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

AKTUALNOŚCI

Uświadomiłem sobie, że moja tożsamość musi narodzić się na nowo – uczestnicy EDK o swoich przeżyciach

30 marca 2026
fot. arch. RDN
AKTUALNOŚCI

’To brama do Triduum Paschalnego’ – ulicami Tarnowa przejdzie Droga Krzyżowa

29 marca 2026
AKTUALNOŚCI

Figura Jezusa na osiołku poprowadziła procesję z palmami [ZDJĘCIA, WIDEO]

29 marca 2026
fot. ks. Tomasz Śpiewak - Diecezja Tarnów
AKTUALNOŚCI

‘Jezus pomoże przejść przez ciemną dolinę’. Palma symbolem życia, które zwycięża śmierć

29 marca 2026
KULTURA

To tu biją rekordy wysokości! Palmy wzniosły się nad lipnickim rynkiem

29 marca 2026
fot. Przemysław Rura - Diecezja Tarnów
AKTUALNOŚCI

Hosanna Synowi Dawidowemu. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

29 marca 2026
RELIGIA

Nie żyje mama ks. Grzegorza Dziedzica, duszpasterza w USA

28 marca 2026
AKTUALNOŚCI

Będzie nowy kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

28 marca 2026

NAJNOWSZE

na zdjęciu: asp. Kamil Wójcik

Koniec driftów i jazdy na jednym kole. Od dziś surowsze kary za uliczne popisy

15:03

Tarnowianie zdominowali Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej

15:03

To nie choroba, lecz część ludzkiej różnorodności – zbliża się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

15:03

Ryglice w kwiatach. Krokusowe pola zachwycają mieszkańców i turystów

14:02

Uświadomiłem sobie, że moja tożsamość musi narodzić się na nowo – uczestnicy EDK o swoich przeżyciach

14:02

Od jutra ceny paliw w dół. Póki co, kierowcy tankują tylko tyle, ile muszą

13:01

Wiersze pisane ‘do szuflady’ mogą ujrzeć światło dzienne. Trwają zgłoszenia do ogólnopolskiego konkursu

13:01

Puchar Świata w Lubomierzu? Mirosław Cichorz: To bardzo ambitne, ale możliwe [WIDEO]

13:01

Grupa Azoty w Tarnowie może stracić swoją siedzibę?

12:12

Poseł interpeluje w sprawie nielegalnych rzutów ścieków do Dunajca

12:12

NIE PRZEGAP

na zdjęciu: powitanie wozu w OSP Szczepanów / fot. brzesko.pl

Nowe pojazdy dla strażaków spod Brzeska. Kolejna jednostka w tym roku dołączy do KSRG

20 marca 2026
Fot. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich DT Oddział przy Parafii św. Pawła Ap. w Bochni

Bochnia. Duże zainteresowanie akcją 'Makulatura na misje’

19 marca 2026
fot. malagaleria.pl

Małgorzata Gułowska nie jest już dyrektorem Nowosądeckiej Małej Galerii. Znamy nazwisko następcy

10 marca 2026
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj