Marsz Pamięci z dawnego Placu Magdeburskiego na Cmentarz Żydowski w Tarnowie, koncert pod Bimą, wieczór szabatowy czy spektakl 'Noc Helvera” w wykonaniu aktorów tarnowskiego teatru – to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznej edycji Galicjaner Sztetl.
W dniach 17-20 czerwca odbędą się Dni Pamięci Żydów Galicyjskich, cykl wydarzeń upamiętniających zagładę tarnowskich Żydów.
W tym roku w ich organizację włączyło się, oprócz Tarnowa, także Brzesko oraz opiekunowie cmentarzy żydowskich w Mielcu i Grybowie.
Jak przypomina prezes zarządu Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz, Żydzi ze swoją kulturą i obrzędami przez kilka wieków stanowili nieodłączny element historii Tarnowa.
– Najwcześniejsza wzmianka archiwalna o tym, że Żydzi mogli być w Tarnowie, pochodzi z 1445 roku. Cmentarz, to jest po prostu dokument pięciowiekowej historii Tarnowa. Leży tam pochowanych ponad dziesięć tysięcy mieszkańców Tarnowa. Jest to w tej chwili najlepiej wyremontowany, utrzymany cmentarz żydowski w Polsce.
Obchodom Dni Pamięci towarzyszyć będą także, m. in., wystawa fotograficzna: 'Galeria na Płocie” przy ul. Żydowskiej w Tarnowie oraz ekspozycja poświęcona lokalnej historii Żydów w Muzeum Regionalnym w Brzesku.
Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich – to wydarzenie organizowane corocznie przez tarnowskie Muzeum Okręgowe i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Czerwcowa data nawiązuje do rocznicy tzw. Pierwszej Akcji, akcji deportacji tarnowskich Żydów do obozu śmierci w Bełżcu.
Szczegółowy program Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich TUTAJ