Jak co roku 1 marca przedstawiciele samorządów i instytucji patriotycznych uczczą pamięć o żołnierzach polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.
W samym Tarnowie odbędzie się z tej okazji kilka wydarzeń.
Centrum Sztuki Mościce przygotowało koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz wystawę plenerową poświęconą żołnierzom wyklętym.
Urząd Gminy Tarnów przygotował film dokumentalny ’Bezdrożami szli. Wyklęci.’.
W Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej „na Burku” natomiast, z inicjatywy Klub Gazety Polskiej W Tarnowie, o godzinie 15:00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Bohaterów II Konspiracji. Po niej na grobach żołnierzy pochowanych na pobliskim cmentarzu , zostaną zapalone znicze pamięci.
Uroczystości patriotyczne zaplanował też Urząd Miasta.
– Ze względu na obostrzenia i to, że nie mogą się odbywać zgromadzenia, ograniczamy te uroczystości do złożenia kwiatów. 1 marca o godzinie 12:00 przy Pomniku Ofiar Stalinizmu przy ul. Lwowskiej. Na pewno będzie obecny pan prezydent w imieniu wszystkich mieszkańców. Informację o wydarzeniu rozesłaliśmy tez do organizacji pozarządowych i kombatanckich – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury UMT.
W Radłowie na 1 marca zaplanowano Mszę Świętą w kościele parafialnym o godzinie 15:45. Po niej nastąpi złożenie kwiatów i zniczy pod tablicą poświęconą żołnierzom wyklętym w radłowskim Ratuszu. Następnie w Miejskim Centrum Kultury zostanie odśpiewany hymn państwowy i wyświetlona prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.
Szereg wydarzeń zaplanował także powiat dąbrowski.
– Powiatowe obchody rozpoczniemy 1 marca o godzinie 16:00, składając wieńce i znicze pod Pomnikiem Poległych Synów Dąbrowy, natomiast głównym punktem obchodów będzie koncert pieśni patriotycznych 7 marca o godzinie 16:00 w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej. Wystąpi w nim chór 'Clave de sol’ ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza ze Szczucina i Sebastian Mach, tenor Akademii Operowej Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie – mówi wicestarosta dąbrowski Krzysztof Bryk.
Koncert patriotyczny będzie transmitowany na antenie radia RDN.
W powiecie bocheńskim o godzinie 10.00 zostanie wygłoszony wykład on-line dr. Dariusza Gorajczyka z krakowskiego oddziału IPN pt. 'Epopeja Żołnierzy Wyklętych’. O godzinie 18.00 natomiast, w bazylice św. Mikołaja będzie sprawowana uroczysta Msza Święta, a po jej zakończeniu indywidualne składanie kwiatów przed pomnikiem gen. Okulickiego.
Dębickie starostwo powiatowe dla upamiętnienia pamięci żołnierzy wyklętych organizuje literacki konkurs dla młodzieży szkół średnich.
– Chcemy zainteresować uczniów losami żołnierzy niezłomnych – mówi wicestarosta dębicki Adam Pieniążek. – Zachęcam młodzież powiatu dębickiego do sięgnięcia do literatury, rozmowy ze znajomymi, dziadkami i rodzicami o historii a potem napisać opowiadanie o żołnierzach wyklętych z powiatu dębickiego.
Prace można nadsyłać do 12 marca, mailowo lub tradycyjną pocztą.