Brzeska poetka zmarła w wieku 104 lat.
Właściwie miała na imię Helena, urodziła się w Żywcu, a do szkoły chodziła w Bielsku-Białej. Po studiach polonistycznych na UJ przeprowadziła się do Brzeska, rodzinnego miasta mamy, Heleny z Rybickich. To właśnie rodzice – nauczyciele zaszczepili córce zamiłowanie do poezji.
Pracując w administracji browaru Okocim przez wiele lat twórczość dzieliła z obowiązkami zawodowymi. Pierwsza publikacja tekstów Haliny Biernat nastąpiła w 1985 roku. W kolejnych latach wydawała następne tomiki. W sumie pozostawiła ich jedenaście, a w nich ponad tysiąc pełnych refleksji wierszy o tematyce obyczajowej, religijnej i patriotycznej. Brzesko, browar i okolice zajmują w nich sporo miejsca.
W 2009 roku została uhonorowana Medalem na Wstędze za Zasługi dla Miasta. W 2015 roku przekazała swój dorobek literacki do zbiorów miejscowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Informacje na temat Jej życia i twórczości zawarte zostały na pamiątkowej tablicy, znajdującej się w dziale dla dorosłych tej książnicy.
Dodajmy, że córka poetki Barbara została chemikiem-ceramikiem, a syn Stanisław odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, a w latach 2010-2017 pełnił funkcję wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego.