Po jedenastu miesiącach przerwy Czytelnia dla Dorosłych Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni została ponownie otwarta. Czas lockdownu biblioteka wykorzystała na kompleksowy remont pomieszczeń czytelni i zorganizowanie w niej tzw. Trzeciego miejsca.
Czytelnia wznowiła swoją pracę ze względu na ogromne zapotrzebowanie wśród mieszkańców. Funkcjonuje jednak w reżimie sanitarnym i z obostrzeniami.
– Zapotrzebowanie było ogromne, wciąż napływające telefony z pytaniami, kiedy czytelnia zostanie otwarta. To zdecydowało o tym, żeby otworzyć ją już teraz. Obowiązują nowe zasady korzystania – w pomieszczeniu może przebywać maksymalnie sześciu użytkowników, oczywiście korzystający z czytelni są zobowiązani do dezynfekcji rąk, zakrywania ust i nosa oraz zachowania bezpiecznego odstępu. Mamy dostępne tylko dwa stanowiska komputerowe i maksymalny czas korzystania przez użytkownika to jedna godzina – mówi Barbara Banach, kierownik czytelni.
Wszystkie zwracane zbiory są poddawane co najmniej 3 – dniowej kwarantannie. Czytelnia rekomenduje także rezerwację zbiorów i miejsca w czytelni.
W czasie zamknięcia w czytelni zrealizowano projekt „Trzecie miejsce – strefą wypoczynku dla każdego”. Dzięki niemu czytelnia została odnowiona, odświeżona, zyskała nowe meble i wyposażenie.
– Stworzony przez socjologa Raya Oldenburga termin „trzecie miejsce” utożsamiany jest z miejscem odpoczynku. Inspirując się tą ideą postanowiliśmy stworzyć takie miejsce w bocheńskiej książnicy – mówi Barbara Banach. – Zainspirowaliśmy się standardami zachodnimi, gdzie już od wielu lat tamtejsze biblioteki oferują takie miejsca mieszkańcom. Miejsca, w których mogą nie tylko w ciszy przeczytać książkę czy gazetę, ale też odpocząć, oderwać się od codziennych obowiązków, spotkać się ze swoimi znajomymi, zagrać w grę planszową, a do tego napić się kawy czy herbaty.
Ze strefy wypoczynku w pełni mieszkańcy Bochni będą mogli skorzystać dopiero po zniesieniu obostrzeń sanitarnych.
Projekt został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Bochnia. Jego wartość to 60 tys. złotych.