Tarnów: Drugi dzien konferencji o zyciu konsekrowanym

O nauce, krzewieniu patriotyzmu i nowych formach zycia zakonnego rozmawiano podczas drugiego dnia konferencji Zycie Konsekrowane Znakiem Wiarygodnosci Kosciola. W tarnowskim seminarium odbylo sie dwudniowe spotkanie, którego glównym tematem byly wyzwania, które stoja przed osobami zakonnymi.

Drugi dzien konferencji rozpoczela Msza sw. polaczona z jutrznia pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeza. Gosciem konferencji w Wyzszym Seminarium Duchownym w Tarnowie byl o. prof. dr hab. Andrzej S. Wodka, rektor Accademia Alfonsiana w Rzymie, który przedstawil aktualne wyzwania prorockiej misji zycia zakonnego. Uczestnicy mogli takze dowiedziec sie wiecej na temat najnowszych wskazan Stolicy Apostolskiej odnosnie do zycia konsekrowanego. Omówil je o. prof. dr hab. Marek Saj z Uniwersytetu Kardynala Stefana Wyszynskiego z Warszawy. Podczas Konferencji Zycie Konsekrowane Znakiem Wiarygodnosci Kosciola omówiono tez teologiczno-prawne aspekty nowych form zycia konsekrowanego. To odpowiedz na nowe potrzeby Kosciola – mówil o. prof. dr hab. Ambrozy Skorupa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawla II w Lublinie. Wsród nowych form zycia konsekrowanego wazna role spelniaja dziewice poswiecone Bogu – to osoby konsekrowane, które pozostaja w spoleczenstwie i sluza lokalnemu Kosciolowi. Odradza sie takze praktyka konsekracji wdów, które poswiecaja sie Kosciolowi skladajac wieczyste sluby czystosci – dodaje.

Osoby konsekrowane zebrane na auli tarnowskiego seminarium mogly takze wysluchac prelekcji o roli nauki w zyciu zakonnym. W dzisiejszym swiecie wciaz obecny jest mylny poglad, ze osoby konsekrowane to ludzie niewyksztalceni. Tymczasem nauka w zyciu zakonnym zajmuje bardzo istotne miejsce. Aby dobrze swiadczyc o naszej wierze, trzeba wiedziec jak to robic, jak skutecznie przekazywac swiadectwo. Szczególnie w dzisiejszym swiecie, w którym spoleczenstwo codziennie jest zasypywane tonami informacji w Internecie i innych mediach – informacji nie zawsze prawdziwych – mówi o. prof. dr hab. Pawel Mazanka z Uniwersytetu Kardynala Stefana Wyszynskiego w Warszawie.

Podczas konferencji rozmawiano takze o wychowawczej roli zakonów. Misyjny charakter pracy edukacyjnej osób konsekrowanych omówila s. dr hab. Loyola Opiela z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawla II w Lublinie. Z tym tematem zwiazana byla kolejna prelekcja na temat krzewienia patriotyzmu. Ks. Pawel Rycyk opowiedzial o tym jak zakony moga ksztaltowac milosc do ojczyzny, szczególnie sród mlodziezy. Mlodzi ludzie musza poczuc, ze sa czescia czegos waznego. W naszej fundacji nie tylko organizujemy wspólnie rózne spotkania, ciekawe warsztaty poswiecone patriotyzmowi, ale tez wspieramy mlodziez w wydawaniu ksiazek poswieconych tej tematyce. Moze nasze dzialania zainspiruja tu zebranych – mówil.

Zobacz fotorelacje z drugiego dnia konferencji.

Exit mobile version