Złoto, dwa srebra i jeden brązowy medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio – to statystyki zawodników Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start. W tarnowskiej Sali Lustrzanej odbyło się spotkanie, podczas którego sportowcy zostali nagrodzeni przez władze miasta pamiątkowymi dukatami tarnowskimi.
Dla Marzeny Zięby impreza w Tokio była już czwartą okazją do reprezentowania Polski na Olimpiadzie.
– To ogromna radość znów stanąć na podium – powiedziała sztangistka, która wywalczyła brązowy medal w podnoszeniu ciężarów.
– Emocje były niesamowite. Na Olimpiadzie w Rio wyciśnięcie 134 kg pozwoliło mi zająć drugie miejsce. Teraz musiałam więcej tych kilogramów dołożyć żeby zająć trzecie miejsce. Wycisnęłam 140 kg i zdobyłam brąz. Myślę, że to był efekt ciężkiej pracy jaką wykonałam, całego przygotowania, udało się.
Michał Derus powtórzył wynik sprzed 5 lat i znów wskoczył na podium.
– Cieszę się, że trafiłem z dyspozycją na Igrzyska – powiedział lekkoatleta, zdobywca srebrnego medalu w biegu na 100 metrów.
– Najważniejsze, że udało mi się przygotować bardzo dobrą formę, życiową można powiedzieć bo jest to mój drugi najlepszy wynik w historii, więc cieszę się, że trafiłem na tę najważniejszą imprezę. Przygotowania były opóźnione o rok, Igrzyska w zeszłym roku zostały odwołane, więc zupełnie inaczej to wyglądało. Miałem świadomość tego, że muszę być w szczytowej formie. Gdybym osiągnął rezultat sprzed 5 lat byłbym poza burtą.
Ogromny sukces tarnowskich sportowców docenia prezes Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start – Bogusław Szczepański.
– Szkolenie sportowe zawodnika na poziomie paraolimpijskim to jest taka sama ciężka praca jak w przypadku sportowców zdrowych. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Te same metody szkoleniowe, zaangażowanie sztabu szkoleniowego, psychologa, dietetyka. Na dodatek jest to powikłane jakąś dysfunkcją w zakresie narządu ruchu czy wzroku. Jest to dodatkowe utrudnienie wymagające modyfikacji całego procesu szkolenia.
Oprócz wymienionych sportowców na Olimpiadzie w Tokio dwa medale zdobyła również Róża Kozakowska. Zawodniczka zdobyła złoto w rzucie maczugą oraz srebro w konkursie pchnięcia kulą.
Polscy sportowcy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio zdobyli łącznie 25 medali. 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych.