Diecezja: Zloty medal Dei Regno Servire dla Elzbiety Wryk

Misjonarka Elzbieta Wryk otrzymala od biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeza zloty medal Dei Regno Servire za szczególne zaangazowanie w zycie Kosciola powszechnego. Misjonarka wrócila w lipcu z Afryki, gdzie spedzila 14 lat, m.in. rozwijajac szpital w Bagandou w Republice Srodkowoafrykanskiej. Kierowala tym osrodkiem zdrowia takze podczas rebelii.

Uroczystosc wreczenia medalu odbyla sie w tarnowskiej katedrze podczas Mszy sw. odpustowej.

Ten medal jest dla mnie niespodzianka, to takze wielka radosc i wzruszenie. Nie kazdy z diecezji tarnowskiej moze jechac na misje, nie kazdy moze cieszyc sie medalem, ale kazdy diecezjanin moze byc dumny z tego dziela jakie prowadzimy w Bagandou- powiedziala misjonarka.

Jak dodaje ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji, Elzbieta Wryk doprowadzila na nowo do otwarcia szpitala w buszu, wybudowanego przez misjonarzy tarnowskich z ofiar zebranych przez koledników misyjnych. Byl on bowiem zamkniety przez póltora roku z powodu braku personelu.

„Nasza misjonarka zadbala o rozbudowe placówki w Bagandou, stworzenie odpowiedniej kadry szpitalnej i formacje. Dzieki kolednikom misyjnym powstal oddzial pediatrii, a takze budynek, w którym zostala umieszczona apteka, gabinet dentystyczny i laboratorium. Najwieksze jednak gratulacje zlozylbym pani Eli za dokonanie rzeczy niezmiernie trudnej – zorganizowanie personelu szpitalnego bazujac na miejscowej  ludnosci” – dodaje ks. Czermak.

Elzbieta Wryk do Kosciola w Afryce zostala poslana w listopadzie 1997 roku. Uczyla kobiety kroju i szycia, a dla dzieci prowadzila m.in. zajecia z higieny i nauczania poczatkowego. Byla tez katechetka. Szpital, który tworzyla od nowa jest bardzo potrzebny tamtejszej  ludnosci.  W RCA jest nadal wysoka smiertelnosc dzieci, najmlodsi sa niedozywieni, a najblizszy szpital, znajduje sie w stolicy diecezji Mbayki, oddalonej od Bagandou 60 km.

W 2014 roku przez placówke przewinelo sie prawie 3300 chorych, z czego polowa byla hospitalizowanych. Wsród chorych bylo niemal 900 dzieci w wieku do pieciu lat (wiekszosc z nich to Pigmeje). Tymczasem na przestrzeni siedmiu lat pracy pani Elzbiety liczby te odpowiednio rosna. To okolo 30 tysiecy osób konsultowanych, wsród których bylo 7,5 tysiaca Pigmejów, ponad 25 tysiecy osób hospitalizowanych, w tym 7  tysiecy dzieci, niemal 550 operacji i 1000 transfuzji krwi.  Na funkcjonowanie szpitala w roku 2014 potrzeba bylo ponad 88,5 tysiaca euro, w tym diecezja tarnowska przekazala niemal 50 tysiecy. Na caly projekt budowy i funkcjonowania szpitala Kosciól tarnowski przekazal  juz ponad 2,8 mln zlotych.

Elzbieta Wryk bedzie w srode gosciem Pulsu Regionu ok. 16.15.

 

Exit mobile version