W srodowy wieczór, 1 lipca rozpoczal sie Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku przezywany jest pod haslem „Maryja z nami na drogach nawrócenia”. Uroczystej Eucharystii inaugurujacej to coroczne wydarzenie przewodniczyl abp Stanislaw Budzik, metropolita lubelski.
Na poczatek odpustu do Matki Bozej Tuchowskiej pielgrzymowali po raz 27. strazacy i czlonkowie orkiestr detych nie tylko z diecezji tarnowskiej, a takze policjanci. Zgromadzonych w sanktuarium witali o. Witold Radowski CSsR, przelozony redemptorystów w Tuchowie, a takze o. Boguslaw Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najswietszej Maryi Panny.
W czasie rozwazania liturgii slowa ks. abp wyszedl od przypomnienia roli, jaka odgrywa tuchowskie sanktuarium maryjne w procesie nawrócenia, którego tak bardzo potrzebuje czlowiek dotkniety grzechem. Sakrament pokuty i pojednania, do którego nawiazal w swoim kazaniu ks. abp, jest spotkaniem z milosierdziem Boga, który pragnie naszego powrotu do Niego. Niewiele zdzialam, jesli nie powierze swojej slabosci Chrystusowi – stanowczo przypomnial wiernym pasterz Kosciola lubelskiego. Naszym nieocenionym wsparciem w drodze ku temu nawróceniu jest Maryja. Jak stwierdzil ks. abp Budzik, Maryja uczy nas wiernosci Chrystusowi, wiernosci Ewangelii, wiernosci chrzescijanskim tradycjom.
W procesji z darami strazacy z diecezji tarnowskiej przyniesli m.in. plaskorzezbe Pana Jezusa Milosiernego z sanktuarium w Ciezkowicach, który patronuje miejscowej Ochotniczej Strazy Pozarnej.
Po Eucharystii, celebransi wraz z asysta liturgiczna udali sie na sanktuaryjny parking, by poswiecic pojazdy strazy pozarnej. Dzien zakonczyl sie koncertem orkiestr strazackich.
Wielki Odpust Tuchowski trwac bedzie do czwartku 9 lipca. Codziennie w Sanktuarium Matki Bozej Tuchowskiej sprawowane beda Msze Swiete o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. W niedziele (5 lipca) pierwsza Msza Swieta rozpocznie sie wyjatkowo juz o 5.30.
Kazdego dnia po pierwszej porannej Eucharystii pielgrzymi beda mogli uczestniczyc w spiewie Godzinek ku czci Najswietszej Maryi Panny, a tuz przed wieczorna Msza Swieta w nieszporach o godzinie 18.00. Stalym punktem kazdego dnia beda takze m.in. modlitwy o powolania o godzinie 8.40, koronka do Bozego Milosierdzia o godzinie 14.45, modlitwa rózancowa na drózkach o godzinie 16.30 i droga krzyzowa na dziedzincu sanktuaryjnym o godz. 17.15. Na zakonczenie kazdego dnia odpustu odbywac sie beda specjalne „Wieczory Maryjne”, czyli koncerty orkiestr, chórów i zespolów.
Codziennie w godzinach od 6.30 do 19.30 pielgrzymi beda mogli skorzystac z sakramentu pokuty i pojednania.
W niedziele 5 lipca o godzinie 11.00 Radio RDN bedzie transmitowac Msze Swieta z udzialem ludzi pracy, osób pracujacych za granica i bezrobotnych. Z kolei we wtorek 7 lipca o godzinie 15.00 odbedzie sie spotkanie Podwórkowych Kólek Rózancowych Dzieci. Bezposrednia transmisje z tego wydarzenia przeprowadzi Radio Maryja.
W czasie odpustu przed cudownym wizerunkiem Matki Bozej beda modlic sie m.in. rodziny z malymi dziecmi, osoby konsekrowane, chorzy, czlonkowie Rodziny Radia Maryja, rolnicy i pszczelarze, lesnicy, samorzadowcy, zolnierze, kolejarze, pracownicy sluzby zdrowia i nauczyciele.
W piatek 3 lipca zaplanowane jest takze czuwanie nocne mlodziezy. Rozpocznie sie ono o godz. 20.00 koncertem zespolu ewangelizacyjnego „Testimonium” i potrwa az do pólnocy. Natomiast 7 lipca bedzie mialo miejsce czuwanie nocne z modlitwa o uzdrowienie, poprzedzone koncertem grupy „Confessio”.
Po modlitwie przed obrazem Matki Bozej, wierni beda mogli zwiedzic muzeum misyjne i etnograficzne, w którym bedzie mozna zobaczyc m.in. zabytkowe urzadzenia rolnicze i sprzety gospodarstwa domowego. Kazdego roku oblegana jest – nie tylko przez najmlodszych pielgrzymów – ruchoma szopka. Tradycja Wielkiego Odpustu sa barwne kramy, na których kazdy czlonek rodziny, od najmlodszego do najstarszego, znajdzie cos dla siebie.
fot. br. Tomasz Bil CSsR
br. Tomasz Bil CSsR, br. Arkadiusz Buszka CSsR