Podwyżki stóp procentowych, które następują systematycznie w ostatnich miesiącach sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy lepszy będzie kredyt z oprocentowaniem stałym, czy zmiennym. Czym charakteryzują się oba rozwiązania? Jakie oprocentowanie kredytu wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Zmienne oprocentowanie kredytu
Zmienne oprocentowanie kredytów gotówkowych to najczęściej stosowane rozwiązanie, w przypadku którego wysokość miesięcznej raty uzależniona jest od aktualnego poziomu stóp procentowych. Posiadając więc kredyt z oprocentowaniem zmiennym należy liczyć się z faktem, że zarówno obniżka, jak i podniesienie stóp procentowych będzie skutkowało zmianą wysokości raty. W tym miejscu warto podkreślić, że częstotliwość przeliczania kredytu jest uwzględniana w jego umowie, co sprawia, że rata nie zawsze musi zmieniać się po każdej podwyżce. Równie często uwzględniany jest bowiem WIBOR z 3 lub 6 ostatnich miesięcy. W tym przypadku kredyt przeliczany jest raz na kwartał lub pół roku, ale ewentualna podwyżka lub obniżka raty uwzględnia wszystkie zmiany stóp procentowych z danego okresu.
Stałe oprocentowanie kredytu
Regularne podwyżki stóp procentowych, które mają miejsce w ostatnich miesiącach skutkują tym, że coraz więcej osób szuka kredytów ze stałym oprocentowaniem. Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie? Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to mówiąc prostym językiem gwarancja stałej raty niezależnie od aktualnej sytuacji na rynku. W efekcie kredytobiorcy nie muszą martwić się zmianami stóp procentowych, a co za tym idzie są w stanie dokładnie obliczyć całkowity koszt kredytu, który w żaden sposób nie ulegnie zmianie. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku kredytów gotówkowych ze stałym oprocentowaniem nie można liczyć również na obniżkę raty, która mogłaby nastąpić wskutek obniżenia stóp procentowych.
Jakie oprocentowanie kredytu wybrać?
Mając świadomość tego, w jaki sposób działają kredyty gotówkowe ze stałym oraz zmiennym oprocentowaniem należy zastanowić się nad tym, które rozwiązanie warto wybrać. Otóż kredyt ze zmiennym rozwiązaniem to w pewnym sensie loteria, co wynika z faktu, że tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, jak w przyszłości (przykładowo za 2-3 lata) będą kształtowały się stopy procentowe. Wybierając stałe oprocentowanie można mieć natomiast pewność co do wysokości raty, a co za tym idzie dobrać parametry kredytu do indywidualnych możliwości finansowych. Warto jednak pamiętać, że ograniczając ryzyko wzrostu raty kredytobiorca pozbawia się również możliwości jej ewentualnego obniżenia, które mogłoby nastąpić wskutek spadających stóp procentowych. Wybór konkretnego rozwiązania jest więc kwestią indywidualną, a przy jego dokonywaniu warto wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę obu typów kredytów, ale również własne możliwości finansowe i potrzeby.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego?
Warto mieć świadomość, że przy wyborze kredytu gotówkowego należy zdecydować nie tylko o rodzaju oprocentowania, ale również kilku innych kwestiach. Jednym z najważniejszych jest z pewnością okres kredytowania, który bezpośrednio przekłada się na wysokość raty. Oczywiste jest to, że im dłuższy okres kredytowania, tym więcej odsetek będzie należało oddać bankowi. Wbrew pozorom jednak nie warto za wszelką cenę dążyć do maksymalnego skrócenia okresu kredytowania, ponieważ może przełożyć się to na wysoką ratę. O wiele lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie raty do możliwości finansowych, co daje pewność, że kredyt będzie spłacany w terminie i nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Wyliczenie konkretnej raty umożliwia bezpłatny kalkulator raty kredytu, który pozwala m.in. porównać koszty kredytu przy różnych okresach kredytowania.
Podsumowując należy stwierdzić, że wybór pomiędzy kredytem ze zmiennym i stałym oprocentowaniem nie jest prosty. Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie bardziej przewidywalne są kredyty oprocentowane według stałej stopy. Nie oznacza to natomiast, że w konkretnym przypadku będzie to tańsze rozwiązanie.