– Na naszych oczach na Ukrainie powtarza się historia. Nie gódźmy się na to i dajmy wyraz naszej solidarności! – zaapelował prezydent Tarnowa Roman Ciepiela podczas obchodów 82. rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz.
Wspomnienie ofiar, kwiaty i znicze – w przeddzień tragicznej rocznicy przy Pomniku I Transportu do KL Auschwitz spotkali się przedstawiciele władz miasta, stowarzyszeń kombatanckich, szkół i mieszkańców Tarnowa.
Prezydent Roman Ciepiela, zaznaczył, że wojna na Ukrainie pokazuje, iż dziś także odżywają totalitaryzmy mające w pogardzie ludzkie życie.
– Pamiętamy o tym pierwszym transporcie, bo to był taki wyraz nieludzkiego potraktowania osób, które nic nie zawiniły. Dzisiaj, w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, jest szalenie ważne, aby nie godzić się na ten konflikt, bo on może nieść takie skutki, jak II wojna światowa dla Polski, dla tarnowian. Dramatyczna powtórka z historii, która ukazuje, że jeżeli tylko u rządów staną źli ludzie, powtarzają te schematy, które doprowadzają do tragedii, do nieszczęść i w istocie są wyrazem pogardy dla ludzkiego życia.
Wśród obecnych na wydarzeniu były także delegacje tarnowskich szkół. Młodzież podkreślała, że ważna jest pamięć o naszej przeszłości, o historii Polski i Tarnowa.
– To jest kawałek naszej historii. Trzeba pamiętać o tej historii, bo stworzyła całą Polskę. – Dla przyszłych pokoleń, żeby mogły się nauczyć naszej historii. – Jesteśmy mieszkańcami Tarnowa i powinniśmy pamiętać o wydarzeniach, które się tu odbyły. – To jest kawał historii i warto się o tym uczyć, dowiadywać się nowych rzeczy. – Uważam, że powinniśmy uświadomić ludziom, jaka tragedia się tu rozegrała, żeby okazywali temu miejscu szacunek. – To jest nasza historia i powinniśmy wiedzieć, co się działo.
Prezes tarnowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Fedor wyznał, że jego marzeniem jest, aby młodzież budowała swoją świadomość patriotyczną i tożsamość na tych samych ideałach, które mieli w sercu i za które zginęli patrioci, wywiezieni do Auschwitz pierwszym tarnowskim transportem.
– Życzyłbym sobie, aby młodzież nasza budowała swoją świadomość patriotyczną na wartościach, które nosili w sercu ci żołnierze, które oni nosili na sztandarach. Na Dekalogu, na miłości bliźniego i miłości do swojej Ojczyzny. Dlatego jest ważna pamięć, aby oni tak właśnie ukształtowali sobie swoją świadomość narodową.
14 czerwca 1940 r. Niemcy wysłali właśnie z Tarnowa pierwszy masowy transport więźniów. Znalazło się w nim 728 Polaków. Byli to głównie osadzeni w tarnowskim więzieniu członkowie konspiracji niepodległościowej.
Dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.