Jan Szczepanik może inspirować dziś, nie tylko młodych – uważa prezes Naczelnej Organizacji Technicznej w Tarnowie.
Renata Łabędź przyznała w Pulsie Regionu na antenie Radia RDN, że determinacja Jana Szczepanika w odkrywaniu kolejnych wynalazków jest godna podziwu.
Nazywany 'polskim Edisonem’ odkrywca w dziedzinie techniki był samoukiem, co, zdaniem ekspertów, tylko podnosi rangę jego odkryć.
Dlatego nie możemy pozwolić zapomnieć w Tarnowie o Janie Szczepaniku – dodaje.
– Ja od wielu lat jestem zafascynowana postacią Szczepanika, postacią, która świadomie wybrała sobie Tarnów jako miejsce pobytu, można powiedzieć pobytu wiecznego, bo tutaj jego rodzina, tutaj zamieszkał w 1902 roku, jak to mówimy, zaślubił się z Tarnowem poprzez ślub z Wandą Dzikowską w naszej katedrze 8 listopada. W związku z tym mamy bardzo duże prawo, ale też bardzo duży obowiązek kultywowania pamięci po Janie Szczepaniku.
Stąd też m.in. pomysł, by w mieście, w jednym z jego domów w wilii Świtezianka przy ul. Sowińskiego, powstał Instytut Myśli Twórczej im. Jana Szczepanika.
Renata Łabędź wyraża nadzieję, że byłoby to miejsce, w którym w dalszym ciągu mogłyby powstawać kolejne wynalazki.
– Utworzenie takiego Instytutu Myśli Twórczej, to jest na razie taka nazwa robocza, ale takiej instytucji, która może skupiałaby obecnie pewne gremia, które są zafascynowane tą innowacyjnością, grupę naukowców, grupę naukowców, studentów, których bardzo mocną reprezentację mamy tutaj w naszej Akademii Nauk Stosowanych i właśnie tworzenie czegoś takiego dla przyszłości.
2022 rok w Tarnowie jest poświęcony właśnie Janowi Szczepanikowi. W związku z tym raz w miesiącu w mieście odbywa wydarzenie upamiętniające 'galicyjskiego geniusza’.
Czerwcowe obchody rozpoczną się w niedzielę wieczorem. W Amfiteatrze Letnim zaśpiewa zespół Pectus. Główne obchody zaplanowano w poniedziałek, 13 czerwca od godz. 9.00, całość zakończy się we wtorek 14 czerwca Targami Innowacyjności ITAR 2022 w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
Nazywany 'polskim Edisonem’ wynalazca przyczynił się do odkrycia kamizelki kuloodpornej, telektroskopu, systemu kolorowej fotografii, filmu dźwiękowego, czy systemu barwnego tkactwa.
Jan Szczepanik zmarł 18 kwietnia 1926 roku. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Tarnowie.
https://www.rdn.pl/news/swoim-geniuszem-wyprzedzal-wlasne-czasy-tarnow-upamietnia-postac-jana-szczepanika