Dzięki jego pomysłom dziś oglądamy film w kolorze, możemy korzystać ze smartfonów, czy ochronić się kamizelką kuloodporną.
Postać Jana Szczepanika, wciąż niedocenionego do końca związanego z regionem wynalazcy, można na nowo odkrywać w Tarnowie. W mieście zbliżają się kolejne obchody, upamiętniające nazywanego 'polskim Edisonem’ Jana Szczepanika.
Cały ten rok w Tarnowie został poświęcony właśnie jego osobie. Już w najbliższą niedzielę (12.06) wieczorem w Amfiteatrze Letnim będzie można obejrzeć filmy poświęcone Szczepanikowi. Specjalnie z tej okazji zaśpiewa także zespół Pectus, czyli Szczepanikowie dla Szczepanika. Główne obchody zaplanowano na poniedziałek, 13 czerwca, dokładnie w 150. rocznicę urodzin wynalazcy.
Będą to między innymi: powitanie Jana Szczepanika w Tarnowie, Msza św. w intencji polskich wynalazców, złożenie kwiatów pod pomnikiem Szczepanika, uroczysta gala jubileuszowa oraz wernisaż wystawy Jan Szczepanik – geniusz, wynalazca, konstruktor.
Jak zauważa prezes fundacji im. Jana Szczepanika Mieczysław Czosnyka, całość zbiegnie się z jeszcze jedną ważną datą.
– W tym roku mija 120 lat odkąd Jan Szczepanik został tym tarnowianinem z wyboru, kiedy w marcu po raz pierwszy przybył do swojej narzeczonej, która tutaj przeniosła się z Przemyśla, natomiast później w listopadzie właśnie w tej pięknej scenerii, wtedy remontowanej ulicy Krakowskiej, odbył się przepiękny ślub w tarnowskiej bazylice katedralnej, później państwo młodzi oczywiście z tego Tarnowa wyjechali na pewien czas do Wiednia, ale do Tarnowa Jan Szczepanik wielokrotnie powracał.
W Tarnowie są także jego domy, w których miał pracownie. Opracowywał tu system fotografii kolorowej i filmu kolorowego. Jedna z kamienic znajduje się przy ul. Sowińskiego, druga przy ul. Szopena. W Tarnowie 20 lat temu powstał pierwszy pomnik wynalazcy. Jego imię przyjęła jedna z tarnowskich szkół.
Mieczysław Czosnyka podkreśla, że dziś nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele zawdzięczamy Janowi Szczepanikowi.
– Jeśli dzisiaj mamy smartfon, to tak naprawdę on by nie powstał, gdyby nie pomysł Jana Szczepanika. To, co on wtedy wymyślił, w roku 1897 pod nazwą teletroskop i później wielokrotnie różne inne urządzenia, one wtedy nie miały możliwości realizacji, taki to był jeszcze czas, natomiast one wyprzedzały o kilkadziesiąt lat co najmniej swoim geniuszem te czasy, w których powstały, wtedy niemożliwe, dzisiaj udoskonalane i wszyscy z nich korzystamy.
Dlatego Tarnów chce upamiętnić postać wynalazcy, którego ślady wciąż są tu żywe. Cały rok 2022 został poświęcony Janowi Szczepanikowi. Co miesiąc odbywają się wydarzenia związane z jego osobą.
Obchody tego miesiąca zakończą się we wtorek 14 czerwca. Wtedy w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbędą się Targi Innowacyjności ITAR 2022. W planach są kolejne wydarzenia, które mają potrwać do listopada tego roku.
Jan Szczepanik pochodzi z okolic Krosna. W swoim życiu związany był także m.in. Jasłem, Przemyślem, Sanokiem i Tarnowem, w którym się osiedlił. Tutaj zmarł 18 kwietnia 1926 roku. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Tarnowie.
Jest autorem ponad 50 wynalazków, mimo, że w swojej dziedzinie był samoukiem. Jan Szczepanik wynalazł m.in. teletroskop, system barwnego tkactwa, barwnej fotografii, film dźwiękowy, fotometr czy kamizelkę kuloodporną.
Więcej na temat tego 'galicyjskiego geniusza’ będzie można usłyszeć w dzisiejszym (9.06) PR. Po godzinie 16.00 naszym gościem będzie prezes Naczelnej Organizacji Technicznej w Tarnowie Renata Łabędź.