Jak szybko schudnąć i poprawić zdrowie? Sprawdzone sposoby na redukcję masy ciała

1 1 4

Proces redukcji masy ciała powinien być skrupulatnie zaplanowany. Spontaniczne zrywy aktywności fizycznej, stosowania diety cud lub szukanie drogi na skróty nie sprawdzi się, jeśli chcesz utrzymać stały efekt. Od czego zacząć odchudzanie?

Odchudzanie, a konsekwencje otyłości

Otyłość jest chorobą, która nosi już miano epidemii XXI wieku. Problem ten dotyczy szczególnie zamożnych społeczeństw, zamieszkujących kraje o wysoko rozwiniętej gospodarce. Wbrew pozorom zaawansowany poziom szeroko pojętej opieki medycznej, nie obniża smutnych statystyk wysokiej umieralności w tych miejscach świata. Okazuje się, że szybkie tempo życia, stres oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe przyczyniają się do powstawania chorób o podłożu metabolicznym. Do tzw. grupy chorób cywilizacyjnych zalicza się otyłość, cukrzycę typu 2 oraz choroby układy sercowo naczyniowego, czyli miażdżycę naczyń krwionośnych i nadciśnienie tętnicze. W przypadku tych chorób obok wprowadzonej farmakoterapii kluczowa jest zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych.

Nadmiar tkanki tłuszczowej ma działanie prozapalne oraz powoduje zaburzenia natury hormonalnej. Względy estetyczne nieidealnej sylwetki powinny mieć drugorzędne znaczenie. Choć należy wspomnieć, że otyłość może być także problemem natury psychologicznej. Osoby te są zwykle wycofane, mimo że nie pokazują tego na zewnątrz. Mają zaburzone poczucie własnej wartości i wstydzą się swojego wyglądu.

Skuteczne odchudzanie – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że odchudzanie to proces rozłożony w czasie. Nie należy ufać poradom specjalistów, które obiecują szybkie efekty bez nakładu pracy. Tym bardziej redukcji masy ciała nie należy opierać o suplementy, czy zabiegi gabinetowe mające na celu poprawę sylwetki. Te, pod warunkiem że są bezpieczne, mogą być jedynie uzupełnieniem.

Co w takim razie zrobić, aby szybko schudnąć bez efektu jojo?

1. Zacznij się zdrowo odżywiać.

Niby kwestia oczywista, jednak wiele osób nie potrafi właściwie zbilansować swojej diety lub po prostu nie lubi gotować. Tutaj doskonale sprawdzi się dieta pudełkowa, dzięki której codziennie otrzymasz świeże dania o dobranej pod indywidualne zapotrzebowanie kaloryczności.

2. Wprowadź aktywność fizyczną.

Wysiłek generowany podczas ćwiczeń będzie powodował dodatkowy wydatek energetyczny, co przyspieszy tempo odchudzania. Jaki trening będzie najlepszy, żeby schudnąć? Taki, który sprawia Ci przyjemność. Jeżeli nie lubisz ćwiczeń na siłowni, zapisz się na lekcje salsy lub na tajski boks. Dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem są spacery, jazda na rowerze, nordic walking, czy pływanie.

3. Ogranicz ekspozycję na stres.

Szybkie tempo życia, nowe wyzwania i obowiązki mogą wpływać na silne odczuwanie stresu. Przewlekły stres powoduje powstawanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za uszkodzenia komórek i tkanek i wpływają na przyspieszony proces starzenia się organizmu.

4. Zadbaj o właściwą regenerację.

Kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiednia ilość snu. W trakcie nocnego odpoczynku dochodzi do wielu procesów naprawczych, usuwania starych, nieprawidłowych komórek i odbudowy uszkodzonych tkanek. W nocy regeneruje się również mózg, który w ciągu dnia jest silnie stymulowany.

Co utrudnia odchudzanie – czego nie jeść, jeśli chcesz schudnąć?

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych wiąże się z jednoczesnym wyeliminowaniem produktów, których spożywanie będzie utrudniać utratę tkanki tłuszczowej. Do tej grupy zalicza się żywność wysoko przetworzoną, dania typu fast food, słodkie i słone przekąski. Podczas odchudzania należy skupić się na zwiększeniu w diecie ilości warzyw, które dzięki wysokiej zawartości błonnika będą zapewniać uczucie sytości.

Dieta odchudzająca – czego unikać?

Exit mobile version