Nie jest to wiedza powszechna, ale pedagogika to bardzo szeroka nauka, mieszcząca w sobie wiele, różnych obszarów. Nie dotyczy jedynie sprawowania opieki nad małymi dziećmi, a całego szeregu zagadnień związanych z edukacją, integracją osób z różnymi deficytami i niepełnosprawnościami oraz pracy z dziećmi młodzieżą sprawiającą problemy wychowawcze. Jakie szanse na zatrudnienie ma absolwent takich studiów?
Jeszcze kilkanaście lat temu, pedagogika była prawdziwym przebojem wśród najchętniej wybieranych kierunków studiów. Obecnie cieszy się nieco mniejszą popularnością, choć nadal jest wiele osób, dla których jest to wymarzona praca. Dobry pedagog musi nie tylko dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, ale także wykazywać wysoki poziom inteligencji emocjonalnej i empatii. Nie są to więc studia dla każdego. Jakie cechy są pożądane w pracy pedagoga?
Gdzie studiować pedagogikę?
Oferta studiów z zakresu pedagogiki jest bardzo szeroka, więc można znaleźć dziedzinę dostosowaną do własnych predyspozycji i zainteresowań. Można ukończyć studia magisterskie lub wybrać studia podyplomowe pedagogika. Warto zastanowić się, czy wolimy pracować z małymi dziećmi, ze starszakami, czy z młodzieżą i jakie problemy chcemy rozwiązywać. Na WSB NLU można znaleźć różne rodzaje studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki. Jest to np. przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela, oligofrenopedagogika, logopedia czy edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pełną ofertę można znaleźć na wsb-nlu.edu.pl. Warto zainteresować się studiowaniem na tej uczelni, ponieważ Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University umożliwia w pełni zdalne studiowanie. To świetny sposób zdobywania wykształcenia dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą uczęszczać na studia w tradycyjnej formie.
Pedagogika – szanse na dobrą pracę
Ukończenie studiów pedagogicznych umożliwia zatrudnienie w różnych miejscach. Pierwszym, najbardziej oczywistym skojarzeniem są szkoły, żłobki oraz przedszkola. Nie oznacza to jednak, że trzeba koniecznie pracować na etacie w jednym miejscu – ukończenie pedagogiki umożliwia np. prowadzenie zajęć w wielu, różnych placówkach. Szansą na dobrą pracę jest także logopedia. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w podmiotach medycznych, placówkach edukacyjnych lub otworzyć własny gabinet logopedyczny. Szersze perspektywy zatrudnienia stwarza także zdobycie wykształcenia w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z deficytami i niepełnosprawnościami. Wówczas można starać się o zatrudnienie w poradniach oraz specjalistycznych ośrodkach.
Kto może pracować jako pedagog?
Praca pedagoga jest bardzo satysfakcjonująca, ale jednocześnie wymagająca. Osoba, która decyduje się na zatrudnienie w takim obszarze, musi być przygotowana na obciążenie emocjonalne i stres. Jest to też praca dla osób, dla których oprócz kwestii finansowych, istotne jest także poczucie misji i wyższego celu swoich wysiłków.